Artykuły

Łódź. Rozpoczął się Regionalny Kongres Kultury

- W kulturę warto inwestować nie tylko dlatego, że jest ważnym czynnikiem tożsamości, ale również dlatego, że wpływa na rozwój ekonomiczny regionu i miasta - powiedziała w czwartek PAP w Łodzi wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Monika Smoleń.

Wzięła ona udział w otwarciu pierwszego regionalnego kongresu kultury, w trakcie którego artyści, ludzie nauki i biznesu, przedstawiciele władz miasta i województwa, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych mają rozmawiać o tym, jak wspierać rozwój kultury, aby stała się siłą napędową dla rozwoju regionu.

Smoleń zwróciła uwagę, że coraz częściej kulturę traktuje się jako czynnik rozwoju ekonomicznego. Ważna jest dla rozwoju kapitału społecznego, czyli zdolności ludzi do współpracy, do zaufania, kreatywności i innowacyjności. Zdaniem wiceminister wielu firm uzależnia też swoje inwestycje od oferty kulturalnej regionu, bo ci, którzy mają wysokie kwalifikacje, chcą m.in. miło spędzać wolny czas.

Obecny na kongresie dyrektor Narodowego Centrum Kultury Krzysztof Dudek ocenia, że to spotkanie jest doskonałym pretekstem do rozmowy o wszystkich ważnych sprawach związanych z kulturą. Tym bardziej że tworzony ma być program rozwoju kultury województwa łódzkiego. Jego zdaniem stolica regionu ma potężne filar", na których można zbudować dobrą strategię. Tymi filarami są m.in.: tradycja awangardy, pomarańczowej alternatywy, Muzeum Sztuki i Łódź filmowa.

Również dyrektorzy teatrów, z którymi rozmawiała PAP, oczekują od kongresu "określenia realnych potrzeb kultury w regionie, w Łodzi, określenia oczekiwań widzów, informacji o budżetach na inicjatywy artystyczne". - Mam nadzieję, że wykreowana zostanie polityka kulturalna, przedstawione zostaną cele kulturalne, na które samorządy będą starały się zdobyć pieniądze - powiedział dyrektor łódzkiego teatru Arlekin, Waldemar Wolański.

Jak informują organizatorzy kongresu, w trakcie jego trwania uczestnicy spotkanie będą zastanawiać się m.in. jak dostosowywać polityki i ofertę kulturalną regionu do potrzeb i oczekiwań odbiorców, rozmawiać o roli planowania strategicznego, współpracy pomiędzy władzami miasta i regionu, funkcjonowaniu i finansowaniu instytucji kultury i organizacji pozarządowych.

W części poświęconej przemysłom kreatywnym będzie mowa o ich roli w budowaniu potencjału gospodarczego i konkurencyjnej przewagi regionu. Obecni na kongresie rozmawiać też mają na temat uczestnictwa w kulturze mieszkańców regionu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji