Artykuły

Warszawa. Rafał Urbacki w Instytucie Teatralnym

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza 5 listopada o g. 19 na spektakl "Mt 9,7 [ On wstał i poszedł do domu]" oraz na warsztat - casting z tego co mamy, czyli ruchu autentycznego z Rafałem Urbackim.

5 listopada, godz. 19:00 | sala teatralna

Mt 9,7 [ On wstał i poszedł do domu]

reżyseria i ruch: Rafał Urbacki

opieka artystyczna: Peter Pleyer

muzyka: Cher, Arka Noego, Bp. Antoni Długosz

światło: Łukasz Kędzierski

animacje: Kacper Lipiński

foto: Raman Tratsiuk

produkcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk

występuje: Rafał Urbacki

bilety: 30 pln (normalny), 20 pln (ulgowy)

rezerwacja biletów: www.mt97.ezapisy.pl

Instytut Teatralny

im. Zbigniewa Raszewskiego

ul. Jazdów 1

Warszawa

"Jest to opowieść o problemach pojęcia katolickiego miłosierdzia i przedstawianiu niepełnosprawności w naszej kulturze. Mocna wypowiedź choreografa duetu Strzępka/Demirskiprzekracza tabu styku religii i myślenia o cielesności."

Witold Mrozek, krytyk, publicysta związany z "Krytyką Polityczną"

"Ważne jest dla mnie wyznanie Urbackiego, że "Bóg go kocha takiego, jaki jest, pomimo że jest sobą niepełnosprawną i gejem". Bogu, który sam miał ciało, cielesność najwyraźniej nie przeszkadza. Szkoda, że przeszkadza ludziom. () Jeśli chce się zostać "pierwszym świętym niepełnosprawnym gejem", to warto pamiętać, że "Bóg sam w świętym czyni to, co czyni święty. Bóg chodzi, stoi, leży, śpi, czuwa, je, pije, jest odważny"

o. Jacek Prusak, jezuita, redaktor "Tygodnika Powszechnego", Miesięcznik ZNAK

"Kiedy po 10 latach stanąłem ponownie na nogach, znajomi z dzieciństwa przestali poznawać mnie na ulicy. Dziwnie chodzi się znowu - jest wyżej i prościej. Od kiedy wstałem, wyraźniej widzę, jak trudno mi poruszać się w niedostosowanym świecie, w którym inność wciąż postrzegana jest jak różnica a nie różnorodność.

Gdy tańczę, zapomnij, że nie czuję nóg od połowy ud do czubków palców. Dziękuję Mamie, Iwonie Olszowskiej i Joannie Leśnierowskiej."

Rafał Urbacki

***

Rafał Urbacki

mover, humanista, choreograf, ur. w 1984 r. w Tarnowskich Górach. Student Reżyserii Dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Studiował również kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim i wiedzę o teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Edukację ruchową rozpoczął jako tancerz na wózku w Teatrze Tańca 'Kierunek' w Bytomiu.

Tańczył w choreografiach Gessel Mason, Victorii Fox i Phila Williamsa. Performer w autorskich projektach solo 7 Up, Urodziny, BezSen, Zrównywanie. Współautor i tancerz w video-dance (The Lift i The Adventures of Giraffi and Charming Seally). Reżyser projektu Mover. Projekt społeczny (XVII MKTWiFST, Bytom).

Uczestnik warsztatów i coachingów contemporary dance, Body Mind Centering, contact-improvisation, authentic movement. Projekt taneczny o tożsamości pokolenia lat 90', którego jest reżyserem, otrzymał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Współpracuje z Akademią Muzyczną prowadząc zajęcia na studiach podyplomowych z zakresu muzykoterapii.

Przez 11 lat poruszał się wyłącznie z pomocą wózka inwalidzkiego. Od dwóch lat chodzi i tańczy samodzielnie.

"Solo" było prezentowane m.in.: 20 TanzTage w Berlinie, Europejski Kongres Kultury we Wrocławiu, Polityki Tańca w Instytucie Teatralnym w Warszawie, Wibracje Taneczne we Wrocławiu.

Eee tam, dajcie mi tańczyć!

Warsztat - casting z tego co mamy, czyli ruchu autentycznego z Rafałem Urbackim. Jeśli ruszasz się zawodowo, jakkolwiek albo masz w planach rozpocząć pracę ze swoim ciałem to zapraszam na dwugodzinny warsztat, podczas, którego wykorzystując techniki świadomościowe dla tancerzy przypatrzymy się naszym przyzwyczajeniom ruchowym lub spróbujemy pójść lub pojechać w nieco innym niż zazwyczaj kierunku. Warsztat ma na celu zainspirowanie osób o alternatywnej motoryce do poszukiwań w zakresie tego, czym dysponują, czyli unikatowymi jakościami ruchowymi, dzięki którym będziemy mogli wspólnie stworzyć projekt ruchowy.

Tak jest!

Po warsztacie wybrana grupa uczestników zostanie zaproszona do udziału w projekcie społecznym Rafała Urbackiego, który będzie próbą krytycznej refleksji na temat jakości tolerancji wobec osób niepełnosprawnych w społeczeństwie demokratycznym.

Prapremiera spektaklu odbędzie się w styczniu na scenie Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie.

Zgłoszenia na warsztat-casting można dokonać za pośrednictwem strony internetowej www.ruch.ezapisy.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji