Artykuły

Bydgoszcz. W Polskim próbują "Burzę"

W Teatrze Polskim ruszyły próby do spektaklu wg "Burzy" Williama Szekspira w reż. Mai Kleczewskiej, do scenariusza scenicznego Mai Kleczewskiej i Łukasza Chotkowskiego.

Za scenografię odpowiedzialna jest Katarzyna Borkowska, za video współpracownik Stevena Spielberga Bartosz Nalazek. Maja Kleczewska reżyserowała w Bydgoszczy spektakle "Płatonow" i "Babel", które gościły na wielu festiwalach polskich i zagranicznych.

W "Burzy" wystąpią aktorzy, z którymi Kleczewska współpracowała już w Teatrze Polskim: Karolina Adamczyk, Marta Nieradkiewicz, Małgorzta Witkowska, Michał Czachor, Artur Krajewski, Michał Jarmicki, oraz Mirosław Guzowski, Piotr Jankowski.

Twórcy zapowiadają, że:

"Burza" jest pielęgnowaniem pamięci o klęsce; ziemią jałową, na której rośnie żal. Początek i koniec burzy jest początkiem i końcem świata. Koniec świata jest końcem życia. Apokalipsa jest nadchodzącą burzą, która przychodzi z wnętrza domu. Niszczy wszystko. Wstaje słońce. Wszystko jest nowe. Wszystko dobrze. ...trzeba tworzyć dobro ze zła, bo nie ma nic innego, z czego można by je tworzyć. (Robert Penn Warren)

Tematem tej opowieści jest upadek człowieka, jego wyrzuty sumienia, jego nieustanne parcie ku światłu pomimo wszystkich obciążeń przeszłości (Malcolm Lowry).

Premiera zaplanowana została na 11 lutego 2012.

***

Natomiast w czwartek ruszają próby do spektaklu "Opowieści zimowe" wg Andersena w reżyserii młodej obiecującej reżyserki i dramaturżki Igi Gańczarczyk.

Patronat nad wydarzeniem objął Duński Instytut Kultury. Jak mówi reżyserka, będzie to opowieść "dla małych i dużych, marzycieli i fantastów, którzy co jakiś czas szukają pretekstu, by wyruszyć na koniec świata, choćby tylko w wyobraźni". W obsadzie m.in. Matusz Łasowski, znany z ról Płatonowa, Dantona, Księdza Piotra, czy ostatnio Mackie Majchra; Magdalena Łaska, zaskakująca Polyksena w "Hekabe", Marta Ścisłowicz, nagrodzona za rolę Judyty na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych. Muzykę skomponuje Daniel Pigoński. Premiera zaplanowana została na 13 stycznia 2012.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji