Artykuły

Madryt-Wrocław. Projekt "Performer, Performatyka: Perspektywy"

Projekt Instytutu Grotowskiego "Performer, Performatyka: Perspektywy", realizowany w ramach Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011, rozpocznie się 24 października w Madrycie i potrwa tydzień.

Wielopłaszczyznowy program został przygotowany we współpracy z Instytutem Polskim w Madrycie oraz przy współudziale znaczących instytucji teatralnychi i ośrodków akademickimi w stolicy Hiszpanii: Instituto del Teatro de Madrid (ITEM)/ Universidad Complutense de Madrid, Real Escuela Superior de Arte Dramático (RESAD) i Teatro de La Abadía.

Wydarzenia zawarte w ramach programu "Performer, Performatyka: Perspektywy" przebiegać będą w dwóch, przenikających się wzajemnie, nurtach: edukacyjnymi i artystycznym.

W ramach pierwszego z nich Instytut Grotowskiego zrealizuje cykl sesji wykładowych i projekcji filmowych w ośrodkach teatralnych RESAD i ITEM. Zaproszeni do udziału w projekcie wybitni polscy badacze: prof. Beata Baczyńska, prof. Mirosław Kocur (Uniwersytet Wrocławski), prof. Dariusz Kosiński (Uniwersytet Jagielloński), prof. Leszek Kolankiewicz (Uniwersytet Warszawski) wychodząc od prezentacji dokonań Jerzego Grotowskiego poprowadzą hiszpańską publiczność ku refleksji nad specyfiką kultury współczesnej, pozostającej we władzy "paradygmatu performatywności". W programie znajdą się próby spojrzenia na twórczość Grotowskiego z innych perspektyw niż dotychczas.

Jednym z wydarzeń włączonych do projektu jest hiszpańska premiera dokumentu Małgorzaty Dziewulskiej "GrotowskiFlaszen"(NinA 2010), będącego filmową podróżą śladami wybitnego reformatora XX-wiecznego teatru, Jerzego Grotowskiego.

Kluczową część programu stanowią prezentacje cenionego i nagradzanego spektaklu Teatru ZAR :Anhelli. Wołanie" (na zdjęciu) w madryckim Teatro de La Abadía. Nurt artystyczny wypełnią ponadto sesje warsztatowe, które studentom, profesorom, a także praktykom teatralnym dadzą możliwość bliskiej współpracy z zespołem Jarosława Freta.

Dzięki swojej różnorodności projekt "Performer, Performatyka: Perspektywy" skierowany jest nie tylko do badaczy i naukowców akademickich, ale również do osób zainteresowanych sztuką teatru. Taki kierunek działań Instytutu Grotowskiego ma na celu umacnianie jego pozycji na mapie kulturalnej Europy jako ważnego ośrodka tradycji i edukacji kulturalnej oraz miejsca oryginalnych wydarzeń artystycznych i kulturalnych.

Projekt "Performer, Performatyka: Perspektywy" będzie miał swoją drugą odsłonę w Paryżu (19-27 listopada). W ramach programu - na Sorbonie i w siedzibie UNESCO - odbędą się cykle wykładów i panele dyskusyjne, prezentacje spektaklu Teatru ZAR "Anhelli. Wołanie" w kościele Saint-Merri oraz sesje warsztatowe w ARTA.

Projekt w Paryżu realizowany jest pod auspicjami UNESCO i we współpracy ze Stałym Przedstawicielstwem RP przy UNESCO, Université Paris-Sorbonne, International Theatre Institute (ITI), ARTA, Théâtre des Bouffes du Nord i Instytutem Polskim.

Szczegółowy program znajduje się na stronie: www.grotowski-institute.art.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji