Artykuły

Kalisz. Premiera "Piotrusia Pana"

22 października o godzinie 16 odbędzie się premiera bajki "Piotruś Pan" wg M. Barriego w reżyserii Michała Derlatki

W tym roku mija sto lat od wydania powieści Jamesa Matthew Barriego, której losy są niezwykłe. O fantastycznych przygodach Piotrusia, który nie chciał dorosnąć, Barrie opowiadał synom swojej przyjaciółki Sylvii Llewelyn Davies, których poznał podczas spaceru w jednym z parków Londynu. Barrie bardzo przywiązał się do chłopców: George'a, Jacka, Petera, Michaela oraz Nicholasa i zaopiekował się nimi w 1910 po śmierci obojga rodziców.

Piotruś z opowieści Barriego uciekł z domu tego dnia, kiedy się urodził. Zrobił tak, bo usłyszał, jak ojciec i matka rozmawiali kim zostanie, kiedy dorośnie. Ale on nie chciał być dorosłym mężczyzną, nie chciał obudzić się pewnego dnia i poczuć, że ma brodę. Chciał na zawsze pozostać małym chłopcem i bawić się.

Postać Piotrusia pojawiła się najpierw w sztuce teatralnej Barriego, która została wystawiona w Londynie w 1904 roku. Wobec rosnącej popularności przedstawienia, Barrie poszerzył fabułę i opracował przygody Piotrusia jako powieść, którą wydał w 1911 pod tytułem "Peter and Wendy". I właśnie ta wersja stała się podstawą późniejszych adaptacji teatralnych i filmowych. Historia powstania tej powieści została przedstawiona w filmie Marca Forstera "Marzyciel" (2004), w którym w roli Jamesa Matthew Barriego wystąpił Johny Depp.

Michał Derlatka pochodzi z Gdyni, skąd wyjechał, by podjąć studia w zakresie aktorstwa dramatycznego (PWST Wrocław, 2006), a następnie reżyserii dramatu w Institut del Teatro w Barcelonie (2008) oraz w PWST Kraków/Wrocław (2010). Początkowo występował we Wrocławiu jako aktor w Teatrze Polskim i w Capitolu, grał także w serialu Pierwsza miłość, po czym oddalił się od aktorstwa na rzecz samodzielnej realizacji własnych przedstawień muzycznych i lalkowych. Jego Najpiękniejsze bajki świata, zrealizowane we Wrocławskim Teatrze Lalek, grane były już ponad 200 razy, a kaliska publiczność mogła je obejrzeć podczas 51. KST. Michał Derlatka pracuje także w Hiszpanii, będąc współtwórcą i reżyserem stowarzyszenia teatralnego ALaVelocidadDeLaLuz. Współpracował także z reżyserami i scenografami Narodowego Teatru Katalońskiego. W teatrze interesuje go przede wszystkim teatr plastyczny, teatr przedmiotu, teatr lalek (także teatr dla dzieci) oraz teatr w przestrzeniach naturalnych (teatr w mieście, teatr w bibliotece).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji