Artykuły

Kraków. Jubileusz Groteski przez cały rok

- 60-lecie teatru Groteska świętujemy przez cały rok. Niemniej premiera nowej inscenizacji "Ferdynanda Wspaniałego" jest centralnym punktem obchodów - powiedział wczoraj [19 maja] Adolf Weltschek, dyrektor Groteski.

- Przed laty "Ferdynand Wspaniały" w scenografii Kazimierza Mikulskiego był fundamentalnym spektaklem naszego teatru. Uznaliśmy, że jubileusz jest dobrym pretekstem, aby pokazać nową inscenizację tego słynnego przedstawienia - dodał. Premiery zostały zaplanowane na dziś i jutro, na godz. 17 w krakowskim teatrze Groteska.

Ferdynand Wspaniały, niezwykła książka Ludwika Jerzego Kerna, jest ulubioną pozycją wielu dziecięcych pokoleń. Bajka opowiada o tym, jak pies Ferdynand u boku ukochanego pana śni, aby zostać człowiekiem. Reżyserii nowej inscenizacji w teatrze Groteska podjął się Lech Chojnacki. W przeciwieństwie do spektaklu z lat 60., w którym Ferdynand Wspaniały został przedstawiony jako pan w średnim wieku, w garniturze i w masce psa, tytułowego bohatera grać będzie lalka oraz aktor. Przesłanie pozostanie jednak takie samo: każdy ma prawo śnić i marzyć o wspaniałości.

Dwa tygodnie po premierze "Ferdynanda Wspaniałego" odbędzie się kolejna odsłona groteskowego jubileuszu: V Wielka Parada Smoków. W ramach obchodów 750-lecia lokacji Krakowa, a przez to w ramach Święta Miasta Krakowa, zjadą się smoki z całej Polski. W sobotę, 4 czerwca, kilkadziesiąt z nich, małych i dużych, latających i pełzających przejdzie w pochodzie Błoniami Krakowskimi. Smokom będą towarzyszyć orkiestry dęte, bractwa rycerskie, szczudlarze, bębniarze i tancerze. Finałem parady stanie się wybór trzech najładniejszych smoków.

Wieczorem natomiast pod Wawelem odbędzie się wielkie widowisko plenerowe światło-dźwięk. Na Wiśle pojawią się wielkie, pływające smoki, ziejące ogniem i dymem. Spektakl zostanie oparty na motywach mitów legend krakowskich. Zjawi się i Szewc Dratewka, i Smok Wawelski, który pożre owcę i pęknie na oczach widzów.

- Tą paradą w roku jubileuszowym, chcemy zwrócić uwagę, że teatr zmienia swoje oblicze. To jest znak naszych czasów, że ze spektaklami wychodzimy na ulicę, w plener. Widz od nas tego oczekuje - mówi Adolf Weltschek.

Z okazji jubileuszu do końca roku teatr Groteska planuje jeszcze wiele atrakcji. Już w październiku obędzie się premiera Skarby pirata Cynamona, pierwsza interaktywna sztuka w historii Groteski, w której o losie bohaterów będzie decydowała publiczność. Spektakl wyreżyseruje Waldemar Wolański. W grudniu natomiast zaplanowano Wielki teatr Muminków. W tej chwili trwają starania o pozyskanie praw autorskich do wystawienia tego przedstawienia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji