Artykuły

Gdańsk. Zbigniew Brzoza w Świetlicy KP

24 października o godz. 19 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku) odbędzie się debata z cyklu "Krytycznie o teatrze" pod hasłem "Sprawa obywatelskiego nieposłuszeństwa".

O książce "Płomienie" Stanisława Brzozowskiego, historii ruchu Wolność i Pokój, o spektaklu "Sprawa operacyjnego rozpoznania" (na zdjęciu), a także o różnych formach zaangażowania obywatelskiego rozmawiać będą reżyser Zbigniew Brzoza, działaczka opozycyjna WiP-u Małgorzata Gorczewska i dramaturg Wojtek Zrałek-Kossakowski. Prowadzenie: Agnieszka Kochanowska (KP). Wstęp wolny.

O SPEKTAKLU

Gdzie można znaleźć wspólny mianownik między bohaterami opublikowanych w 1907 roku "Płomieni" Stanisława Brzozowskiego a członkami działającego w drugiej połowie lat 80 w Polsce ruchu Wolność i Pokój? Na pierwszy rzut oka znaleźć go trudno: z jednej strony mamy przecież do czynienia ze stosującymi terror działaczami Narodnej Woli, z drugiej natomiast z głoszącymi hasła pacyfistyczne i ekologiczne kontestatorami w duch roku 1968. Metody działania tych grup były, mówiąc delikatnie, różne. Bo jak porównać zamach na cara Aleksandra II i wręczanie milicjantom pączków? Ale jak głosi Deklaracja WiPu: "Łączyć nas będzie niezgoda na zło, ucisk, nietolerancję, obojętność wobec cierpienia". Nie ma żadnych wątpliwości: niezgoda na niesprawiedliwość i silna potrzeba działania na rzecz zmiany rzeczywistości wyraźnie łączą bohaterów tych - jak się okazuje wcale nie tak różnych - historii. Nawet jeśli metody były różne, to zaangażowanie było to samo. I o nim - i to w roku Stanisława Brzozowskiego - chcemy opowiedzieć. Chcemy przypomnieć, czym jest zaangażowanie, z jakimi reakcjami się spotyka, jakie może mieć konsekwencje i także, czego nie ukrywamy, do niego zachęcać...

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji