Artykuły

Warsztaty pantomimy Dialog z Tomaszewskim

Fundacja Sztuka Ciała oraz Anna Nabiałkowska i Katarzyna Sobiszewska - aktorki Wrocławskiego Teatru Pantomimy, zapraszają na pierwszą część intensywnych warsztatów aktorskich w nawiązaniu do tradycji teatru Henryka Tomaszewskiego (31 października - 6 listopada).

Część pierwsza zakończy się pokazem pracy warsztatowej oraz zaproszeniem wybranych osób na część drugą. Część druga będzie stanowiła tygodniowy, bezpłatny warsztat pogłębiający umiejętności, który zakończy się uroczystym pokazem wspólnie opracowanych etiud.

Ideą przeprowadzenia warsztatów jest przybliżenie uczestnikom podstawowych wartości artystycznych, kanonów techniki, piękna i stylu pracy jakie obowiązywały w teatrze pantomimy Henryka Tomaszewskiego, a także podzielenie się doświadczeniem aktorek wyniesionym z pracy z tym wielkim twórca polskiej i europejskiej pantomimy.

Podczas planowanych dwóch siedmiodniowych spotkań warsztatowych prowadzące skoncentrują się na przekazaniu sposobu budowania postaci teatralnej poprzez ruch i ekspresję ciała.

Chcemy aby uczestnicy mogli przejść wszystkie ważne etapy budowania roli ruchowej takie jak:

- trening techniczny

- znalezienie tematu i określanie zadania aktorskiego

- rozpoznawanie predyspozycji i przydatności indywidualnych cech fizycznych i psychicznych aktora w wykreowaniu konkretnej postaci

- tworzenie postaci

- tworzenie scenariusza i budowanie sytuacji teatralnej poprzez ruch

- badanie różnic i zależności pomiędzy indywidualną, a zespołową grą aktorską

- obserwacja znaczenia świadomego dobierania odpowiednich technik ruchowych, odnajdowania właściwej formy, środków wyrazu, dynamiki, ekspresji i faktury ruchu tak aby rola trafnie realizowała zamysł reżysera na spektakl czy film

W teatrze Henryka Tomaszewskiego ważnym elementem w tworzeniu postaci było pokazywanie wewnętrznego konfliktu poprzez odwoływanie się do sfery seksualności, popędów i pragnień. Jako temat etiud do pracy na obydwu warsztatach wybieramy Siedem Grzechów Głównych. Interesuje nas jak pragnienia i popędy uruchamiają ludzkie postępowanie, jak pragnienia, zmysłowość i namiętności wpływają na ludzkie wybory i jak odzwierciedla się to w ekspresji ciała.

31 października - 6 listopada

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, Elektoralna 12, Warszawa

56 godzin pracy warsztatowej (8 godzin dziennie)

cena - 250 zł

Wybrane osoby zostaną zaproszone na tygodniowy, bezpłatny warsztat w grudniu.

Zgłoszenia i szczegóły - joanna@sztukaciala.pl

W zgłoszeniu proszę podać informacje na temat motywacji i posiadanego doświadczenia.

Projekt "Dialog z Tomaszewskim" jest współfinansowany ze środków m.st. Warszawy.

Realizacja - Fundacja Sztuka Ciała.

www.sztukaciala.pl

www.facebook.com/sztukaciala

Anna Nabiałkowska

Aktorka związana z Wrocławskim Teatrem Pantomimy im H. Tomaszewskiego od 1987 roku. Od tego czasu brała udział we wszystkich spektaklach tego teatru grając role pierwszo i drugoplanowe. Występowała gościnnie w Operze Bytomskiej, Teatrze Współczesnym we Wrocławiu, teatrze Kalong. Pedagog pantomimy. Posiada Dyplom Związku Artystów Scen Polskich - Artysta Pantomimy. W teatrze Tomaszewskiego stworzyła poruszające, niezapomniane kreacje aktorskie.

Katarzyna Sobiszewska

Ukończyła Warszawską Szkołę Baletową im. Romana Turczynowicza w Warszawie ze specjalizacją taniec klasyczny. Po dyplomie otrzymała angaż i pracowała jako tancerka Opery Narodowej w Warszawie 1990-1991. W latach 1991-1996 pracowała jako tancerka zespołu Janusza Józefowicza (m.in. musical "Metro", premiera w USA na Broadway'u). W 1992 pracowała jako fotomodelka US Agency Models INC N.Y. i uczęszczała do szkoły A. Ailey Dance Company, M. Graham Dance Company. W 1996 pracowała jako tancerka w musicalach "Phantom der Opera" oraz "Conelli Show" w Niemczech. W latach 1997-1998 tańczyła w Rewiach Atami Show, Kaga SHI Show i Kanazawa Show w Japonii. W latach 1998-99 współpracowała z teatrami Ateneum, Teatrem na Woli i Teatrem Narodowym. Jest nauczycielką Yogi The Art of Living Foundation. Prowadzi warsztaty pt. "Sztuka Oddechu" i "Eternity Process". Od 1999 roku do dzisiaj

aktorka Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Członkini zespołu pedagogów. Od 2001 roku stale pracuje jako scenarzystka serialowa, telewizyjna i konsultantka ruchu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji