Artykuły

Gdańsk. Romuald Wicza-Pokojski dyrektorem Miniatury

Romuald Wicza-Pokojski wygrał w konkursie na dyrektora Miejskiego Teatru Miniatura. Jego nominacja czeka jeszcze na podpis prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Romuald Pokojski jest reżyserem, założycielem i liderem niezależnego Teatru Wiczy, z którym przez dwie dekady przygotował kilkanaście spektakli. Reżyserował też w teatrach zawodowych; ma na swoim koncie spektakle dla dzieci w Toruniu i Olsztynie, w gdańskim Teatrze Wybrzeże przygotował "Pamiętnik z dekady bezdomności" Anny Łojewskiej i "Kiedy przyjdą podpalić dom, to się nie zdziw" Pawła Demirskiego. Razem z Aleksandrą Szymańską przygotował strategię Gdańska w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku (przegranym na rzecz Wrocławia) oraz współkierował biurem Gdańsk 2016, koordynującym konkursowe działania.

- W trakcie obrad komisji konkursowej jasno stwierdziliśmy, że Teatr Miniatura potrzebuje nowego otwarcia - mówi Anna Czekanowicz, dyrektor biura prezydenta Gdańska ds. kultury i przewodnicząca komisji. - Doceniliśmy program przedstawiony przez Pokojskiego, w którym deklaruje otwarcie teatru na miasto czy sięgnięcie w działaniach artystycznych w szerszym zakresie po twórców trójmiejskich.

Gdańsk rozpisał konkurs na dyrektora po tym, jak w sierpniu br. na wcześniejszą emeryturę odszedł Konrad Szachnowski, kierujący tą sceną przez ostatnie piętnaście lat. Do rywalizacji stanęło aż 19 chętnych. Na finałowe rozmowy zaproszono sześć osób: prócz Pokojskiego reżyserów Marcina Ehrlicha, Włodzimierza Fełenczaka, Czesława Sieńko, Dariusza Taraszkiewicza i Zbigniewa Wilkońskiego. W ostatecznym głosowaniu dziewięcioosobowej komisji Pokojski zdobył sześć głosów, Fełenczak dwa, a Sieńko - jeden.

Teraz nominację Romualda Pokojskiego musi podpisać jeszcze prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, powinno to jednak być czystą formalnością. Oficjalnie pracę na nowym stanowisku nowy dyrektor powinien rozpocząć od pierwszych dni listopada.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji