Artykuły

Róże na wyrost

Czasopismo "Gala" ogłosiło nominacje do nagród Róże Gali przyznawanych "gwiazdom oraz osobowościom, które w szczególny sposób w ostatnim roku wyróżniły się swoimi osiągnięciami". W kategorii "teatr" nominację otrzymał m.in. Andrzej Seweryn, aktor i dyrektor Teatru Polskiego. Wyróżnienie przyjął z pewnym zakłopotaniem, albowiem przyznano mu je za rolę w spektaklu "Szkoła żon", którego premiera ma się odbyć dopiero za tydzień - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.

"To miłe, że państwo pokładają we mnie takie nadzieje i na wyrost cenią mnie tak wysoko, aczkolwiek myślę, że jest to dość niesprawiedliwe wobec współnominowanych koleżanek i kolegów, którzy swoją robotę doprowadzili już do końca" - napisał w specjalnym oświadczeniu aktor.

Pomysł, aby wyróżniać twórców awansem za osiągnięcia dopiero planowane, bardzo mi się podoba. Poszerza to znacznie możliwości nagradzania, odpada bowiem krępujący obie strony obowiązek oceny, czy osiągnięcie rzeczywiście kwalifikuje się do nagrody. Nagradzanie z góry to jednak za mało. Proponuję pójść dalej i nagradzać za osiągnięcia w ogóle nieplanowane. Pozwoli to na odkrycie i docenienie potencjału twórczego, z którego nasi twórcy nie zdają sobie nawet sprawy.

Aby wyręczyć kapitułę, która jest na pewno bardzo zmęczona wymyślaniem tegorocznych nominacji, przygotowałem od razu gotową listę nagród Róże Gali za rok przyszły. Oto ona:

muzyka: Nergal - za znakomity występ na festiwalu Sacrosong w Krakowie, za pełne otuchy i łaski Ducha Św. wykonanie pieśni "Barka";

film: Jerzy Hoffman - za komedię romantyczną "1410", za poruszający portret miłości Ulricha von Jungingena i Władysława Jagiełły, której na przeszkodzie stanęły dwa miecze;

teatr: Kuba Wojewódzki - za tytułową rolę w "Wesołej wdówce" w Teatrze 6. Piętro, za wdzięk, czar i opanowanie tekstu na pamięć;

literatura: Katarzyna Grochola - za powieść "Weź przestań!", kontynuację cyklu "Nigdy w życiu!", "Ja wam pokażę!", "A nie mówiłam!", za odkrywcze i konsekwentne używanie w tytułach wykrzykników;

debiut: Adam Małysz - za tomik wierszy "Moje wzloty", za poetycki dialog z Wisławą Szymborską i Adamem Mickiewiczem;

media: Magda Gessler - za cykl programów o dolegliwościach gastrycznych "Z żołądkiem na ty", za pociechę i pomoc niesione na co dzień ofiarom obżarstwa.

Zachęcamy czytelników, aby już dziś głosowali na kandydatów do nagród Róże Gali za rok 2012. Wśród biorących udział w plebiscycie rozlosujemy toster i zaproszenie na uroczyste wręczenie nagród dwutygodnika "Gala" w roku 2025.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji