Artykuły

Warszawa. Wręczono nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej

Dyrygent Łukasz Borowicz został laureatem nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii osobowość roku. Nagrodą za muzyczne wydarzenie roku uhonorowano 16. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, nagrodą honorową za całokształt twórczości - dyrygenta i kompozytora Jana Krenza.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w sobotę, w Międzynarodowym Dniu Muzyki, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Laureatom wręczono statuetki wykonane przez rzeźbiarza prof. Adama Myjaka.

Koryfeusz Muzyki Polskiej to nowa nagroda ustanowiona przez Instytut Muzyki i Tańca - instytucję powołaną przez ministra kultury 1 października 2010 roku, której celem jest działalność na rzecz rozwoju kultury muzycznej i tanecznej w Polsce.

- Jest to nagroda prestiżowa, przede wszystkim dlatego że wręczana jest przez całe środowisko, czyli ludzi, którzy na co dzień aktywnie zajmują się działalnością artystyczną, a teraz mają okazję nagrodzić równych sobie - powiedział PAP w sobotę dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca Andrzej Kosowski. Dyrektor ma nadzieję, że laureaci nagrody docenią fakt, że Koryfeusz nie jest nagrodą wąskiego grona krytyków, lecz przedstawicieli szeroko rozumianego środowiska muzycznego, którzy analizują i przyglądają się życiu muzycznemu w Polsce.

Nagrody przyznało kolegium elektorów, w skład którego weszli rektorzy akademii muzycznych, uniwersytetów, dyrektorzy instytutów muzykologii i dziennikarze muzyczni. W przyszłości sędziami będą też wszyscy laureaci dotychczas nagrodzeni nagrodą.

Obok Borowicza [na zdjęciu], do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii osobowość roku byli nominowani: organizator życia muzycznego i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa" Stanisław Leszczyński, pianista jazzowy i klasyczny Marcin Masecki, choreograf i dyrektor

Polskiego Baletu Krzysztof Pastor oraz kompozytor Wojciech Ziemowit Zych.

W kategorii wydarzenie roku nominowano także: spektakl baletowy "Święto wiosny" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, prawykonanie III Symfonii Pawła Mykietyna, nagranie "Mikołaj Zieleński. Opera Omnia" oraz debiutancki album sopranistki Aleksandry Kurzak "Gioia!".

Kandydatów do nagrody mogły zgłaszać osoby związane z polskim życiem muzycznym, w tym roku zgłoszono 139 kandydatur.

Podczas gali Łukasz Borowicz - muzyczna osobowość roku - poprowadził Polską Orkiestrę Radiową, która na scenie Studia Polskiego Radia zagrała m.in. "Walczyki wiejskie" i "Polki śląskie" Stefana Kisielewskiego - prozaika i publicysty, którego 20. rocznica śmierci przypada w tym roku.

Międzynarodowy Dzień Muzyki obchodzony jest na całym świecie w dniu 1 października od 1975 roku. Jego inicjatorem był jeden z najwybitniejszych skrzypków Yehudi Menuhin, ówczesny Prezydent Międzynarodowej Rady Muzyki działającej pod egidą organizacji UNESCO. Głównym celem tego święta jest przedstawienie muzyki jako dobra ludzkości.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji