Artykuły

Bytom-Berlin. Projekt "Skarbek"

Premiera spektaklu pt. "Skarbek", przygotowanego przez polskich i niemieckich artystów w ramach projektów Roku Polsko-Niemieckiego 2005-2006, odbędzie się 21 maja w Bytomskim Centrum Kultury, a 24 i 25 maja - na uznawanej za główną niezależną scenę Berlina Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz (na zdjęciu).

Autorami koncepcji spektaklu jest dwoje berlińczyków, plastyków: Antje Majewski i Ingo Niermann, którzy podjęli współpracę z polskimi tancerzami. Przygotowując spektakl przeprowadzili badania kulturowe - zjeżdżali do kopalni, studiowali zbiory Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu i Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Rezultatem ich współpracy z bytomską Galerią Kronika jest choreograficzny spektakl, wykorzystujący nie tylko aktorów, ale również lalkarza i marionetkę. Muzykę elektroniczną skomponowała do niego Katrin Vellrath ze znanego niemieckiego duetu techno Milch. Autorem choreografii jest związany wcześniej ze Śląskim Teatrem Tańca Tomasz Wygoda, a scenografię zaprojektowała Antje Majewski.

Jak zapewniają autorzy, spektakl ma niewiele wspólnego z opowieściami o dobrotliwym strażniku podziemnych skarbów, znanym z bajek dla dzieci. - To mroczny spektakl, choć nie brakuje w nim również elementów absurdu czy humoru - powiedział PAP kustosz Galerii Kronika i dyrektor artystyczny projektu ze strony polskiej, Sebastian Cichocki.

Według libretta autorstwa Ingo Niermanna, bohaterowie "Skarbka" - mieszkańcy górniczej miejscowości - schodzą do opuszczonej kopalni, by wydrzeć ziemi jeszcze jeden skarb albo zmierzyć się z ostatnią przygodą. Brak świeżego powietrza i ciemność powodują stopniową utratę poczucia czasu i przestrzeni.

Bohaterowie balansują na granicy życia i śmierci, jednak poprzez ich ciekawość opuszczona kopalnia sama powoli ożywa. Pojawia się Skarbek oraz strzeżone przez niego skarby ziemi.

Skarbek to postać z górnośląskiego świata legend - gnom, który zamieszkuje opuszczone kopalnie i chroni podziemne skarby. Jako duch podziemi jest silnie związany jest ze zmarłymi i śmiercią. Czasem dla własnej przyjemności robi ludziom nieszkodliwe żarty, bywa także żądny zemsty i niebezpieczny. Może przybrać różne postaci np. martwego górnika, myszy, czarnego kota, starego mężczyzny.

Projekt "Skarbek" jest jednym z 11 przyjętych w całej Polsce do realizacji przez Fundację Biuro Copernicus - instytucję działającą przy niemieckim ministerstwie kultury i powołaną właśnie dla realizacji zadań Roku Polsko-Niemieckiego. Obok fundacji, projekt współfinansują Instytut Adama Mickiewicza i Galeria Kronika.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji