Artykuły

Warszawa. Nagroda dla Zbigniewa Libery

Zbigniew Libera został laureatem pierwszej edycji Nagrody Filmowej przyznanej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Szkołę Wajdy

Uznanie jury wzbudził scenariusz eksperymentalnego pełnometrażowego filmu "Popołudnie w Barze Ozon". Nagroda w wysokości 500 tys. zł przyznana została na jego produkcję.

- Akcja filmu dzieje się w nieokreślonej bliżej przyszłości, świata post-kontroli, z miliardami nanokamer wdzierającymi się w każdy zakamarek rzeczywistości, nad którymi już utracono jakąkolwiek kontrolę - mówi autor projektu.

Inicjatorzy nagrody filmowej mają nadzieję, że nowe, radykalne artystyczno-filmowe formy odnowią kino polskie.

Zbigniew Libera będzie rozwijał scenariusz swojego aktorskiego filmu w ramach rocznego Programu Fabularnego "Studia Prób" w Szkole Wajdy.

Laureat należy do najciekawszych i kontrowersyjnych współczesnych artystów. W instalacjach, obiektach, fotografiach, filmach wideo podejmuje grę ze stereotypami współczesnej kultury. Jego wstrząsające prace wideo z lat 80., m.in. "Obrzędy intymne" i "Perseweracja mistyczna" wyprzedziły o dekadę falę "sztuki ciała".

W latach 90. powstały "Urządzenia korekcyjne" odwołujące się do produktów masowej konsumpcji. Klocki "Lego. Obóz koncentracyjny" dały początek prowokacyjnym wypowiedziom artysty w nurcie tzw. sztuki krytycznej. Fotografie - serie "Pozytywy" i "Mistrzowie" z 2003 r. - odsłaniają mechanizmy medialnych manipulacji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji