Artykuły

Aleksandrów Kujawski. Rozpoczął się Bydgoski Kongres Kultury

Trzy dni dyskusji animatorów, twórców i odbiorców kultury, prezentacji badań socjologicznych oraz program kulturalny złożą się na rozpoczęty w środę Bydgoski Kongres Kultury. Uczestnicy przedsięwzięcia chcą stworzyć plan "rozwoju miasta przez kulturę".

Jak podkreślają organizatorzy - środowiska zaangażowane w działalność artystyczną i kulturalną na terenie Bydgoszczy - celem obrad będzie wypracowanie podstaw dla "Kulturalnego masterplanu" dla miasta, który zostanie włączony do strategii rozwoju Bydgoszczy. Impulsem do organizacji imprezy był program przedsięwzięć pod wspólną nazwą "Kultura w budowie", z którym miasto bez powodzenia ubiegało się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

W trakcie przygotowywania aplikacji do ESK zebrano kilkaset propozycji działań zmierzających do wzbogacenia miasta w sferze kultury od działających w Bydgoszczy instytucji, klubów po indywidualnych twórców.

- Jestem przekonany, że kultura: twórczość, a więc sztuka, edukacja i nauka to szansa dla rozwoju naszego miasta. Bydgoski Kongres Kultury opierając się na aktualnych badaniach i dyskusjach, powinien dać obraz naszej sytuacji, a solidna diagnoza pozwoli na określenie problemów i próbę stworzenia pomysłów na rozwój Bydgoszczy poprzez kulturę - podkreślił Paweł Łysak, dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy i zarazem przewodniczący BKK

Trzy dni obrad kongresu rozpoczynać będą sesje plenarne, a każda z nich oparta będzie o jeden z filarów programu "Kultura w budowie".

- Wcześniejsze konsultacje pozwoliły na zdefiniowanie pięciu newralgicznych dla Bydgoszczy obszarów, wymagających +zaaplikowania+ energii kultury, dla pobudzenia rozwoju miasta. Każdy z tych obszarów można określić jednym słowem: uczestnictwo, kreatywność, rewitalizacja, tożsamość i współpraca - dodał Łysak.

Panel "Uczestnictwo" poświęcony będzie m.in. wpływowi kultury na zmiany społeczne, kulturze w Internecie czy współczesnej cenzurze w sztuce. Sesja panelowa "Kreatywność" przyniesie pytania o to, czy Polska jest krajem kreatywnych ludzi, czy nasze media są kreatywne.

Podczas panelu "Rewitalizacja" poruszone będą tematy zarządzania przestrzenią, rewitalizacji kluczowych dzielnic Bydgoszczy czy rola ekologii w kulturze. Spotkanie panelowe "Tożsamość" dotyczyć będzie tożsamości kulturowo-historycznej miasta nad Brdą.

Całość zamknie "wielki stół", czyli odbywająca się pod hasłem "Współpraca" dyskusja o samym Masterplanie. Panelom towarzyszyć będą prezentacje wyników prac "stolików", czyli kręgów dyskusyjnych, skupionych wobec wybranych tematów jak np. pozycja literatury, kwestia rezydencji artystycznych, miejsce filmu lub udział seniorów i niewidomych w kulturze.

Dyskusje uzupełni program imprez towarzyszących tzw. Noc Kultury; będą to trzydniowa akcja "Nie-Zła Sztuka" realizowana w zabytkowym Hotelu pod Orłem, koncerty w klubach i plenerze, działania w Galerii Miejskiej BWA czy lekcje o kulturze w szkołach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji