Artykuły

Toruń. Teatr Wiczy jedzie do Pekinu i Tokio

Teatr Wiczy zamierza promować polską kulturę za granicą na serii happeningów. Międzynarodowa trasa zespołu biegnie przez Madryt, Londyn, Kijów, Mińsk, Moskwę, Pekin i Tokio.

Torunianie pokażą tam projekt "Polish ABC - Polish Art Become Closer", czyli "Polska sztuka staje się bliższa". Przedsięwzięcie jest częścią programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie Europejskiej, z którego teatr zdobył 265 tys. zł. Artyści zorganizują happeningi, podczas których nazwiska wielkich Polaków pojawią się w postaci wielkogabarytowych liter w najważniejszych i najbardziej uczęszczanych miejscach publicznych. Wśród postaci, które toruński zespół przybliży zagranicznej publiczności, pojawią się m.in. Czesław Miłosz, Stanisław Lem, Zygmunt Bauman, Sławomir Mrożek, Wojciech Kilar, Grzegorz Ciechowski i Tomasz Stańko. - Stworzyliśmy alfabet polskich nazwisk, które wpływają na naszą tożsamość i symbolizują polską kulturę - mówi Joanna Scheuring-Wielgus z Teatru Wiczy. - Uważamy, że o kulturze narodu świadczy jego język. "Wyprawa alfabetu", gdzie litery układają się w nazwiska utytułowanych twórców i myślicieli, to artystyczny pretekst do zainteresowania zagranicznych odbiorców naszą kulturą.

Torunianie wyruszają w trasę w środę - prezentacje potrwają do końca października. Tournee polskiego alfabetu i efekty spotkań z inną kulturą można na bieżąco śledzić na specjalnie przygotowanej do projektu stronie www.polishabc.eu/

W ramach programu artystycznego Prezydencji Teatr Wiczy przygotował do tej spektakl plenerowy z norweskim Nordic Black Theater. Ponadto wystąpił w Madrycie, Londynie i na słynnym festiwalu Fringe w Edynburgu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji