Artykuły

Rzeszów. Młody teatr w cieniu mistrzów

Trzy spektakle w wykonaniu trzech rzeszowskich teatrów zobaczymy w piątek i sobotę. W stolicy Podkarpacia trwa artystyczne święto trzech wielkich reformatorów teatru, pochodzących z tego regionu: "Źródła pamięci. Grotowski - Kantor - Szajna".

To wydarzenie jest próbą podkreślenia roli ich pochodzenia i jego wpływu na późniejszą pracę teatralną.

W piątek w teatrze Maska odbędzie się sesja naukowa o Tadeuszu Kantorze. Za to wieczór warto zarezerwować na spotkanie ze sztuką.

Teatr Maska zaprasza na godz. 18 do swojej siedziby przy ul. Mickiewicza 13 na specjalnie na tę okazję przygotowaną premierę "Niech żyje cyrk" według "Historii sentymentalnej" Kazimierza Mikulskiego. Scenariusz i reżyseria: Jacek Malinowski, dyrektor artystyczny Maski. To groteskowa opowieść o grupie artystów, którzy poświęcili swe życie rozbawianiu widzów. Co dzieje się z nimi, gdy kurtyna opada, gdy nadciąga chłodny powiew losu? "Historia sentymentalna" była realizowana przez Kantora jako druga premiera Teatru Cricot 2. Spektakl napisał Mikulski, artysta plastyk związany z Cricot 2, który stał się jednym z czołowych twórców Teatru Lalek "Groteska" w Krakowie. W rzeszowskim spektaklu wykorzystano fragmenty utworów muzycznych skomponowanych przez Martyna Jacquesa, jednego z członków brytyjskiej grupy Tiger Lillies, która ma na swoim koncie udział w wielu projektach artystycznych i teatralnych na całym świecie.

Tuż po zakończeniu tego spektaklu trzeba szybko przenieść się do Kulturalnej Piwnicy na ulicę Reformacką, żeby zdążyć na kolejny tego wieczora spektakl teatru Przedmieście. "Obietnica" [na zdjęciu] to autorski spektakl Anety Adamskiej - przez nią napisany i wyreżyserowany. Opowieść o oczekiwaniu, walce, chorobie, aniołach i przeznaczeniu to historia z jej życia, którą opowiadała jej matka. Opowieść matki towarzyszy i konstytuuje świat odczuć małej dziewczynki, potem dziewczyny, studentki, żony i matki, a najgłębiej oddziałuje na wyobraźnie artystki. "Kto wie, może dlatego nie bałam się nigdy biec za marzeniami, może właśnie dlatego stworzyłam własny teatr. Wiara, że jestem przeznaczona do ważnych rzeczy przekazała mi właśnie moja matka" - mówi dziś autorka spektaklu. Muzykę napisał jej syn Jakub Adamski.

W sobotę w Teatrze im. Siemaszkowej spotkają się znawcy teatru Józefa Szajny. Będą projekcje filmów i wykłady. Wieczorem o godz. 18 teatr pokaże spektakl "18729", który powstał na podstawie biografii prof. Szajny pt. "18 znaczy życie" napisaną przez Jerzego Fąfarę. To opowieść o wojennych losach wybitnego artysty. Tytuł przedstawienia to jego obozowy numer wytatuowany na przedramieniu więźnia KL Auschwitz. Akcja sztuki rozgrywa się w karnym bunkrze, tzw. stehzelle, w której młody Szajna oczekiwał na wykonanie wyroku śmierci. Tam rodzi się jego życiowa filozofia. To w tym miejscu skazany na śmierć młody chłopak postanowił wyzwalać i budować siebie poprzez sztukę. Ostatni fragment przedstawienia to swoiste oprowadzanie po Szajna Galerii i jej eksponatach. Aktor wcielający się w rolę profesora tłumaczy widzom przesłanie dzieł zgromadzonych w galerii. W przedstawieniu wykorzystano w formie projekcji filmowej materiały archiwalne z II wojny światowej. Reżyseria: Sławomir Gaudyn, muzyka: Zbigniew Lampart. Bilety na spektakle są do nabycia w miejscach prezentacji spektakli.

***

PROGRAM:

Piątek

SESJA: TADEUSZ KANTOR (teatr Maska, ul. Mickiewicza 13)

10.15-10.40 - dr Klaudiusz Święcicki "Niemożliwe powroty. Galicyjski interior jako miejsca pamięci w twórczości Tadeusza Kantora"

10.40-11.05 - Justyna Wojtyniak (Paris Sorbonne University) "Mój biedny mały pokoik wyobraźni"

11.20-11.40 - projekcja filmu "Ostatnia wieczerza", scenariusz i realizacja Krzysztof Miklaszewski

11.40-12.05 - Dariusz Dubiel (Rzeszów) "Wielopole w Wielopolu. Próba opisu osobowości mistrza"

12.05-12.30 - Bogdan Renczyński (Cricoteka - Kraków) "Aktor jest dziełem sztuki"

18 - teatr Maska "Niech żyje cyrk" - premiera spektaklu*

20 - teatr Przedmieście "Obietnica"* (Kulturalna Piwnica, ul. Reformacka 4)

Sobota

SESJA: JÓZEF SZAJNA (Teatr im. Siemaszkowej, ul. Sokoła 7/9)

11-11.30 - projekcja filmu "Teatr według Szajny" reż. Jerzy Karpiński

11.30-12 - Agnieszka Koecher-Hensel (Instytut Sztuki PAN w Warszawie) "Józef Szajna - reformator"

12-12.20 - Helena Maria Grad "Powroty, powroty..." - powstanie Szajna Galerii

12.35-12.55 - Jerzy Fąfara (Rzeszów) "18 znaczy życie..."

12.55-13.15 - Krystyna Rodowska (Warszawa) "Meksykańskie repliki"

13.15-13.35 - Andrzej Piątek (Rzeszów) "Moje podróże z Józefem Szajną"

16.00 - film "Omnia mea - portret Józefa Szajny", reż. Stefan Szlachtycz

18 - Teatr im. Siemaszkowej "18729"*

Niedziela

WIELOPOLE SKRZYŃSKIE

10 - Ośrodek Dokumentacji i Historii Regionu - Muzeum Tadeusza Kantora

12 - Śladami dzieciństwa Tadeusza Kantora

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji