Artykuły

Lublin. Szewczyk Dratewka wraca do przedszkoli

Każdy pamięta kołysankę zaczynającą się od słów "Na Wojtusia z popielnika iskiereczka mruga" i historię szewczyka Dratewki Janiny Porazińskiej. Ale mało kto wie, że znana autorka bajek dla dzieci urodziła się w Lublinie. Teatr NN chce o niej opowiedzieć przedszkolakom.

Janina Porazińska przyszła na świat 29 września 1882 roku, więc za rok będzie 130 rocznica jej urodzin. Tworzyła wiersze i powieści dla dzieci. Jej utwory od dawna są na listach lektur szkolnych. We wspomnieniach "I w sto koni nie dogoni" pisze o swoim dzieciństwie w Lublinie. W naszym mieście na razie jest tylko poświęcona jej tablica pamiątkowa przy ul. Noworybnej 3. Odsłonięto ją trzy lata temu.

- Kto nie zna piosenki o Dorotce, która "tańcowała dokoluśka"? Porazińska pisała wpadające w ucho wiersze, dzieci chętnie ich słuchają - mówi Alina Bąk z Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN.

Stąd pomysł, aby kilkulatki z wybranych przedszkoli zainteresować twórczością lublinianki. Zacznie się klasycznie, czyli od czytania bajek Porazińskiej. Ale, żeby przykuć uwagę dzieci tematem, wolontariusze przyjdą do przedszkoli przebrani za bohaterów tych książek, na przykład szewczyka Dratewkę, czy pana Twardowskiego.

A potem ochotnicy wspólnie z maluchami będą nagrywać słuchowisko radiowe, do którego dialogi i efekty wykonają dzieci. - Kiedyś na słuchowiskach wychowywały się pokolenia, dziś mamy audiobooki. Już czterolatek ma wykształconą pamięć dźwiękową. Umie naśladować dźwięki i odróżniać je od siebie, na przykład odgłos szurania nogami po podłodze od klaskania. Wszystko nagramy, a potem dzięki współpracy z dziennikarką Radia Lublin, zmontujemy słuchowisko. Następnie dzieci puszczą je swoim rodzicom - opowiada Alina Bąk. I dodaje: - Marzy mi się, żeby w takim przedszkolu stanęła później szafa grająca, z której kolejne roczniki dzieci będą mogły odsłuchać bajek Porazińskiej nagranych przez ich starszych kolegów i koleżanki. W planach jest także stworzenie krótkiej animacji metodą poklatkową.

Tak wygląda program pracy na pierwszy semestr z dziećmi z publicznego Przedszkola nr 79 przy ul. Gościnnej oraz w Prywatnego Przedszkola "Motylek" przy ul. Jutrzenki. W drugim semestrze maluchy będą pracować nad spektaklem na podstawie utworów Janiny Porazińskiej. A w Izbie Drukarstwa przy ul. Żmigród będą samodzielnie układać czcionki, a potem patrzeć, jak drukuje się na tradycyjnych maszynach strony jedynej w swoim rodzaju, bo wychodzącej w pojedynczym egzemplarzu książki z utworami Porazińskiej.

- Roczna praca z dziećmi będzie tak naprawdę przygotowaniem do hucznych 130 urodzin autorki. Marzy mi się, żeby Lublin pamiętał o Porazińskiej tak jak o Czechowiczu. Zaczniemy od tego, że dzieci namalują laurki dla autorki bajki o szewczyku Dratewce i przyniosą je pod jej tablicę na Stare Miasto - dodaje Alina Bąk.

Teatr NN chce w przyszłości tworzyć kolejne programy edukacyjne o utworach adresowanych do dzieci, których autorami są pisarze związani z Lublinem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji