Artykuły

Odkrywanie nieba

"U progu nieba" w reż. Pauliny Wycichowskiej w Teatrze Logos w Łodzi. Pisze Renata Sas w Expressie Ilustrowanym.

Dla Mitcha Alboma niebo to miejsce do objaśnienia życia. W książce "Pięć osób, które spotkamy w niebie" odsłania sens zdarzeń i spotkań, które człowiek ma już za sobą. Dla niego niebo to miejsce, w którym na ludzkiej drodze wzaświatach pojawi się pięć postaci niegdyś kochanych albo tylko znanych, lub wręcz niezauważonych, by mógł pojąć, co przeżył. W prostych opisach książka buduje obrazy zdarzeń, a Paulina Wycichowska (reżyseria) sprawiła, że stały się żywe, refleksyjne i efektowne.

"U progu nieba" - inscenizacja, którą nowy sezon rozpoczął Teatr Logos - to impresja na temat życia. Pada zaledwie parę słów. Są jak hasła na plakaty: "nie ma przypadkowych przypadków", "ofiara ma sens"... Ruch sceniczny, multiplikowanie postaci przemykających między scenicznymi zastawkami, precyzyjnie połączonych gestem (nazbyt dosadna jest scena wojenna), mimika - Wycichowska z wrażliwością i delikatnością odsłania świat Eddiego oraz tych, którzy zjawili się na jego drodze.

W 83. urodziny bohater, były żołnierz, mechanik w wesołym miasteczku, umiera ratując dziewczynkę. Dożył swoich dni nie mając na koncie szczególnych wzlotów. Teraz odkrywa sens tego, czego doświadczył.

Cała historia staje się lirycznie oprawioną, celną prowokacją, do szukania swego nieba na ziemi, odkrywania wartości kontaktów z ludźmi. Spektakl robi wrażenie. Duża w tym zasługa Mirosława Henke (aktor Teatru Powszechnego). Jego Eddie ma w sobie radość i siłę przekonywania o tym, że nic nie dzieje się bez przyczyny.

Uznanie należy się zespołowi, który tworzy postacie zaludniające świat głównego bohatera. Rytmem i duszą opowieści jest muzyka autorstwa Jacka Wierzchowskiego. Warto się wybrać.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji