Artykuły

Warszawa. Subiektywny Spis Aktorów Teatralnych niebawem

To już XIX edycja popularnego rankingu Jacka Sieradzkiego. 44 bohaterów. Kto jest zwycięzcą, kto płynie na fali, a kto znajdzie przy swoim nazwisku znak zapytania? Już wkrótce na e-teatrze!

Autor pisze: Opowiedział mi dyrektor, który właśnie dorobił się godnego pozazdroszczenia zespołu, jak kiedyś aktor, o którego ściągnięcie się był starał, przyjechał na rozmowy. Umówili się po przedstawieniu. Gość wparował do gabinetu jak na skrzydłach. Przedstawienie okropne - oświadczył od progu. - Ale widziałem to błyszczące, co koledzy mieli w oczach, grając i potem, podczas ukłonów. Ja chcę tu pracować.

Od oczu aktora, nawet najsprawniejszego, ale wychodzącego na scenę z musu, niewierzącego w przedsięwzięcie, najeżonego nieufnością, odruchowo odwraca się wzrok.

I niczego także nie chce się na jego temat odnotowywać, toteż nie będzie, sądzę, takich przypadków w tym zestawie notatek o dokonaniach aktorskich minionego sezonu, który publikuję dziewiętnasty rok z rzędu - kiedyś w "Polityce", a od trzech lat na e-teatrze. Cieszę się nadziejami - nowymi nazwiskami na scenie, patrzę z sympatią, gdy ktoś płynie na fali, odnosi zwycięstwo, czyli przeskakuje sam siebie. Kłaniam się mistrzom, czasami stawiam jakieś pytania, daję wyraz zdziwieniom - raczej życzliwym niż złośliwym. I - rozumiejąc determinację aktorów w walce o swój realny życiowy byt, także z ustawodawcami - świadomie korzystam z przywileju zajęcia się wyłącznie czystą ich sztuką. Z dala od branżowych barykad.

Ciąg dalszy niebawem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji