Artykuły

Polkowice. Ósemki na Jesiennych Spotkaniach Teatralnych

Teatr Ósmego Dnia już 1 października zainauguruje II Jesienne Spotkania Teatralne "Po co komu Teatr?". Legendarne "Ósemki" o godz. 19 w polkowickim Kinie zaprezentują "Teczki".

Po co komu teatr? Na to pytanie już wkrótce pomoże odpowiedzieć wszystkim miłośników Melpomeny Polkowickie Centrum Animacji. Zbliża się bowiem druga edycja Jesiennych Spotkań Teatralnych, czyli festiwalu teatrów offowych, niezależnych, eksperymentujących, podczas którego publiczność i twórcy teatralni zastanowią się nad miejscem Teatru w życiu współczesnego człowieka.

Jesienne Spotkania Teatralne to drugi - po Polkowickich Dniach Teatru - festiwal teatralny, organizowany w 20-tysięcznych Polkowicach. Tutejsza publiczność łaknie teatru jak żadna inna w Polsce - mówi dyrektor artystyczny Jesiennych Spotkań Andrzej Wierdak - Zdecydowałem się na organizację kolejnego teatralnego przedsięwzięcia, zachęcany prośbami widzów, dla których jeden festiwal w ciągu roku to zdecydowanie za mało.

Formuła Jesiennych Spotkań Teatralnych odbiega jednak znacznie od Polkowickich Dni Teatru (od 2010 r. noszących nazwę "Oblicza Teatru"). Październikowy festiwal adresujemy do publiczności, która lubi być zadziwiana i zaskakiwana nowymi teatralnymi formami, która akceptuje prowokację jako środek artystyczny, która lubi teatr niezależny, wykraczający poza sztywne ramy gatunkowe - wyjaśnia Andrzej Wierdak.

II Jesienne Spotkania Teatralne "Po co Komu Teatr?" odbędą się w terminie 1 - 19 października. W ich programie znalazło się 6 spektakli oraz jeden koncert - "Projekt Volodia" z piosenkami Włodzimierza Wysockiego i gościnnym udziałem Mirosława Baki. Publiczność obejrzy przedstawienia legendarnych teatrów alternatywnych, których spektakle tworzyły historię sceny offowej w Polsce. Teatr Ósmego Dnia przywiezie do Polkowic przedstawienie "Teczki", będące reakcją na polskie szaleństwo lustracyjne. Teatr Wierszalin zaprezentuje "Traktat o Manekinach" - przedstawienie powstałe na podstawie prozy Brunona Schulza. Teatr Kana pokaże spektakl "Lailonia" na motywach opowiadań Leszka Kołakowskiego. Ponadto swe spektakle zaprezentują wrocławskie sceny: Ad Spectatores i Teatr Muzyczny Capitol oraz gdański teatr tańca Dada von Bzdülöw.

Wszystkie spektakle odbywać się będą w polkowickim Kinie. Bilety (20 zł - zbiorowy, 25 zł - indywidualny) oraz karnety (150 zł) do nabycia w Ośrodku Kultury (ul. Skalników 4) lub Kinie (ul. Dąbrowskiego 1) w Polkowicach. Rezerwacji biletów można dokonywać drogą mailową: ksiegowosc@pca.pl. Szczegółowe informacje: 76 746 88 14 lub www.pca.pl, www.pocokomuteatr.pl

***

Teatr Ósmego Dnia, założony w 1964 r. jako teatr studencki, już dekadę później został ogłoszony sumieniem narodu. Jego przedstawienia w sposób mocno ironiczny komentowały panujący ustrój i dlatego działalność Ósemek była bacznie obserwowana przez peerelowskie służby.

Spektakl "Teczki" (na zdjęciu) to opowieść o czterech latach z historii tej poznańskiej sceny i o śladach, jakie działalność twórców teatru zostawiła w aktach SB. Z czytanych podczas przedstawienia fragmentów autentycznych dokumentów wyłania się czasami przerażający, a czasami absurdalnie śmieszny - szczególnie kiedy esbecy silą się na własne interpretacje spektakli - obraz epoki PRL - u.

Spektakl otworzy II Jesienne Spotkania Teatralne "Po co komu teatr?", które odbywać się będą w dniach 1 - 19 października. W ramach festiwalu publiczność obejrzy 6 spektakli teatrów alternatywnych lub scen instytucjonalnych, które nie pozwalają się zamknąć w sztywnych ramach teatru mieszczańskiego, które łamią konwencje, poszukują nowych środków wyrazu i eksperymentują z teatralną formą. Szczegółowy program na stronie www.pocokomuteatr.pl

1 października, godz. 19.00 - Kino (ul. Dąbrowskiego 1)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji