Artykuły

Szczecin. Polsko-niemieckie stereotypy na deskach Polskiego

"Polacy kradną samochody i brylanty, zawożą łup do swoich półdzikich miast". "Niemcy robią wszystko, co im się każe". "Noc" Andrzeja Stasiuka to sztuka o narodowych polsko-niemieckich stereotypach. Premiera w sobotę w Teatrze Polskim.

Podtytuł głosi, że to "słowiańsko-germańska tragifarsa medyczna". Jej bohaterami są Niemiec i Polak, a raczej ich Ciało i Dusza. Niemiecki jubiler ma mieć przeszczepione serce polskiego złodzieja, którego zastrzelił w momencie, gdy ten wkradał się do jego sklepu. Umierający, ale nie do końca martwy Niemiec nie chce polskiego serca. Ale pojawia się Dusza Polaka, która wyzywa niemieckie ciało od idiotów i też nie chce mieć z nim nic wspólnego.

"Noc" to sztuka, którą Andrzej Stasiuk napisał w 1995 r. na zamówienie Duesseldorfer Schauspielhaus i stanowi część większego projektu "Nowa Europa. Czekanie na barbarzyńców". Recenzent "Gazety" Roman Pawłowski napisał o niej: "Jeżeli istnieje na świecie człowiek, który potrafiłby przełamać wielowiekowe uprzedzenia i pogodzić Niemców i Polaków, to jest nim Andrzej Stasiuk. Tekst, który polski prozaik napisał na zamówienie teatru w Dusseldorfie, łączy dwie nacje mądrzej niż Unia Europejska".

Po sztukę na Dużą Scenę Teatru Polskiego sięgnęła reżyser Julia Wernio. W roli Ciała Martwego Złodzieja - Krzysztof Bauman. W roli Duszy Martwego Złodzieja - Dorota Chrulska.

Scenografię zaprojektowała Elżbieta Wernio. Muzykę skomponował Adam Opatowicz. Choreografia to praca Leszka Bzdyla. Przygotowanie wokalne - Anna Reńska.

Premiera "Nocy" na dużej scenie Teatru Polskiego w sobotę o godz. 19. Bilety kosztują 50 zł. Na pozostałe spektakle 35 - 25 zł. Premiera prasowa 17 września.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji