Artykuły

Berlin. Polska ofensywa kulturalna

Ponad 50 polskich wydarzeń kulturalnych odbędzie się w najbliższych miesiącach w Berlinie w ramach programu kulturalnego związanego z przewodnictwem Polski w Radzie UE - poinformowała w piątek na konferencji prasowej Olga Wysocka z Instytutu Adama Mickiewicza

Berlin jest jedną z dwunastu światowych stolic, w których postanowiono przeprowadzić ofensywę polskiej kultury. Program pod hasłem "I, Culture" to 400 wydarzeń: wystaw, spektakli, koncertów i festiwali, przygotowanych przez Instytut Adama Mickiewicza wspólnie z polskimi i zagranicznymi partnerami takimi jak renomowane galerie, teatry i muzea. W Niemczech w realizację programu włączyły się m.in. instytucja Berliner Festspiele (Festiwale Berlińskie) oraz Akademia Sztuk.

Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie wystawa z okazji tysiąclecia stosunków polsko-niemieckich, zatytułowana "Obok. Polska i Niemcy - 1000 lat w sztuce i historii". W inauguracji wystawy 23 września w berlińskim muzeum Martin-Gropius-Bau ma wziąć udział prezydent Bronisław Komorowski.

Jak zapowiadała kilka miesięcy temu kurator ekspozycji, Anda Rottenberg, wystawa pozwoli spojrzeć z lotu ptaka na tysiąc lat sąsiedztwa obu krajów. Jedną z największych atrakcji będzie prezentacja dzieła Jana Matejki "Hołd Pruski" z Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wiele polskich akcentów pojawi się również na Międzynarodowym Festiwalu Literatury, który potrwa od 7 do 17 września. Festiwalowa publiczność pozna prace poety Tomasza Różyckiego, Piotra Pazińskiego i Andrzeja Barta. Jeden z festiwalowych wieczorów poświęcony będzie poezji Czesława Miłosza. Wiersze polskiego poety czytać będą niemieccy aktorzy Barbara Nuesse, Peter Franke i Stephan Stroux.

Berlińska Akademia Sztuk oraz Instytut Polski przygotowały na jesień program imprez pod hasłem "Zmiana spojrzenia. Artystyczne dialogi z Polską". Jak mówił w piątek Johannes Odenthal z Akademii Sztuk, celem programu jest pokazanie coraz ważniejszej roli Polski w kształtowaniu tożsamości kulturalnej Europy.

W ramach programu zaplanowano wystawy, spektakle teatralne, koncerty i warsztaty sztuki. Pod koniec października otwarte zostanie wystawa poświęcona filmowcowi i artyście multimedialnemu Zbigniewowi Rybczyńskiemu oraz ekspozycja prac wideo autorstwa Mirosława Bałki.

Polskich artystów nie zabraknie także na tegorocznym festiwalu jazzowym w Berlinie, gdzie zagrają m.in. Leszek Możdżer, Tomasz Stańko i Adam Pierończyk.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji