Artykuły

Płock. Pierwszy festiwal dla osób niewidomych

Pierwszy w kraju i w Europie festiwal kultury i sztuki dla osób niewidomych. Festiwal potrwa od 14 do 27 września. W programie m.in. pokazy filmów i spektakli z audiodeskrypcją, koncerty, warsztaty.

Imprezę organizują wspólnie Stowarzyszenie De Facto oraz Urząd Miasta. Jak informują na swojej stronie internetowej ci pierwsi, festiwal powstał po to, by "przybliżyć, pokazać i otworzyć osobom niewidomym różne dziedziny kultury, które są obecne co dzień w życiu człowieka".

Udział zapowiedziały osoby niewidome i słabowidzące z całego kraju, czytelnicy kiosku z prasą dla niewidomych, prowadzonego przez De Facto. Ale dołączyć do nich może każdy chętny. Bez względu na to, czy jest osobą niewidomą, słabowidzącą czy ma doskonały wzrok.

Warto już teraz przeanalizować program festiwalu i zarezerwować sobie czas na któreś z wydarzeń. Jednym z elementów kilkunastodniowej imprezy będą pokazy siedmiu różnych filmów z audiodeskrypcją w NovymKinie Przedwiośnie. Wszystkie prowadzone w konwencji dyskusyjnych klubów filmowych, z wprowadzeniem i dyskusją po filmie.

W Teatrze Dramatycznym w czasie trwania festiwalu będzie można obejrzeć dwa spektakle z audiodeskrypcją. Pierwszy to znana już miłośnikom płockiego teatru "Wydmuszka" [na zdjęciu] w reżyserii Zbigniewa Lesienia. Drugi - to "Ślepcy" w reżyserii Mariusza Pogonowskiego. Ogromną ciekawostką jest to, że wystawienie "Ślepców" będzie poprzedzone warsztatami teatralnymi dla osób niewidomych. Uczestnicy warsztatów, które poprowadzi reżyser sztuki, wystąpią potem w przedstawieniu. W planach jest także m.in. wieczór poezji światowej i polskiej w Domu Darmstadt. Recytować i śpiewać mają płoccy aktorzy.

Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny. Wcześniej trzeba jednak zarezerwować sobie kartę wstępu. Można to zrobić, pisząc na adres festiwal@defacto.org.pl lub dzwoniąc pod numer 604 408 468.

Zgłaszać można się do 12 września.

Część festiwalowych punktów programu będzie miała charakter zamknięty. Udział w nich będą mogły wziąć tylko osoby niewidome lub słabowidzące. Wśród takich atrakcji znalazł się np. dzień w sierpeckim skansenie, w trakcie którego będzie wyświetlony film "Chłopi" z audiodeskrypcją. Niewidomi uczestnicy festiwalu wezmą też udział m.in. w wycieczce do Żelazowej Woli, warsztatach nordic walking dla osób niewidomych i słabowidzących, zwiedzą Płock oraz Muzeum Mazowieckie, popłyną w rejs statkiem po Wiśle.

Atrakcji z pewnością będzie jeszcze więcej. W Stowarzyszeniu De Facto na razie nie chcą zdradzić szczegółów. Te będzie można poznać dopiero na planowanej na przyszły tydzień konferencji prasowej poświęconej festiwalowi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji