Artykuły

Mania wyrusza na podbój Europy

To tydzień Poli Negri. W czwartek w Iluzjonie pokaz specjalny filmu o niej, a w niedzielę w Filharmonii Narodowej prepremiera "Manii" z 1918 r., w której zagrała robotnicę z fabryki papierosów. "Mania" przez lata była uznawana za zaginioną, film w 2006 r. został odkupiony od czeskiego kolekcjonera i włączony do zbiorów Filmoteki Narodowej - pisze Beata Kęczkowska w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.

Ogromne oczy, niepohamowana ekspresja, czar i zmysłowy seksapil. Posługiwanie się mimiką opanowane do perfekcji. Wysoko uniesione brwi, na wpół przymknięte powieki skrywające żar i tajemnicę. "Byłam młodziutkim łabędziem, co płynnie, lekko sunął przez gęsty mrok otulający miejsce, którego nie poznawałam. Może to była sadzawka w Ogrodzie Saskim lub las w pobliżu Lipna, a może duża scena Teatru Wielkiego w Warszawie" - swoje wspomnienia rozpoczyna od opisu snu. Zatytułowała je "Pamiętnik gwiazdy". Że nią była, nikt nie ma do dziś wątpliwości. Jedyna Polka, która naprawdę podbiła Hollywood. Wyznała, że bodźcem do spisania wspomnień była myśl: "Tyle już było krzywdzących relacji z wydarzeń w moim prywatnym życiu, zarówno tych, które mi przyniosły tryumf, jak i tych, które były dla mnie tragiczne, iż nieraz zastanawiałam się ze smutkiem: >>gdzie w tym wszystkim jestem ja?<<".

Urodzona w Lipnie jako Apolonia Chałupiec, zaczynała od tańca baletowego. Występowała w teatrze, szybko trafiła do filmu. Po ulicach Berlina spacerowała z małym tygrysem. Strzelał do niej zakochany w niej po uszy bogaty fabrykant, który wcześniej oświadczał się jej aż 15 razy. Zdarzyło się jej poślubić księcia. Była związana z Chaplinem, Rudolfem Valentino i multimilionerką Margaret West. Przy jej filmach płakał Hitler, a Goebbels próbował ją zniszczyć. Gdy w 1973 r. Steven Spielberg zaproponował jej rolę w "Sugarland Express", odmówiła. "Zagrałam w 63 filmach, starczy" - odparła. Były wśród nich i arcydzieła, i produkcje na granicy kiczu.

O barwnym życiu aktorki opowiada szczegółowo film "Pola Negri: Życie jest snem w kinie". Zrealizował go Mariusz Kotkowski, choreograf i reżyser pracujący w USA, autor książki "Pola Negri. Legenda Hollywood" wydanej przez Prószyński i S-ka. - Kiedy rozpocząłem moje filmowe studia w Ameryce, nazwisko Poli Negri spotykałem w wielu książkach o historii kina. To była światowa gwiazda, postać dużego formatu. Nie ma żadnej wątpliwości, że Pola Negri wywarła niezwykły wpływ na kulturę popularną. Postanowiłem zrobić o niej film, wykorzystując to, że jeszcze żyją osoby, które ją pamiętają - mówił reżyser "Gazecie". Jego dokument o aktorce, uzupełniony fragmentami filmów z udziałem Negri, wzbogacony wypowiedziami historyków kina i wspomnieniami aktorów, zostanie pokazany w Iluzjonie w czwartek. Po nim spotkanie z reżyserem, które poprowadzi krytyk filmowy Konrad Zarębski. Uzupełnienie pokazu stanowi wirtualna wystawa "Pola Negri - gwiazda z Lipna" ze zbiorów Lipnowskiego Towarzystwa Kulturalnego im. Poli Negri, którą można oglądać na stronie internetowej Filmoteki Narodowej www.fn.org.pl. Czwartkowy wieczór poprzedzi uroczystą światową repremierę filmu "Mania" z 1918 r. z Polą Negri w roli głównej, która odbędzie się w niedzielę w Filharmonii Narodowej. Projekcji zrekonstruowanej wersji filmu towarzyszyć będzie muzyka na żywo Jerzego Maksymiuka w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej "Leopoldinum" pod dyrekcją kompozytora.

"Mania" przez lata była uznawana za zaginioną, film w 2006 r. został odkupiony od czeskiego kolekcjonera i włączony do zbiorów Filmoteki Narodowej. To poruszająca historia wielkiej miłości Mani Walkowskiej - pracownicy fabryki papierosów - do utalentowanego kompozytora Hansa. "Mania" powstała w efekcie międzynarodowej współpracy, w okresie, gdy kino nieme przekraczało bariery narodowe. Film wyróżnia się wartką dramaturgią, interesującymi kreacjami aktorskimi, ciekawymi zabiegami operatorskimi i wyszukaną scenografią według projektu Paula Leni, znanego reżysera filmów ekspresjonistycznych.

Kopię filmu poddano kompleksowej rekonstrukcji. Warszawski pokaz został włączony do Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 i rozpocznie międzynarodowe tournée "Mani" po pięciu stolicach Europy, w ramach polskiej prezydencji 2011 odwiedzi Paryż (12 września), Madryt (29 września), Londyn (13 października), Kijów (29 października) i Berlin (8 listopada).

Pokaz filmu "Pola Negri: Życie jest snem w kinie" - Iluzjon (al. Niepodległości 213), czwartek, godz. 20, wstęp wolny

Repremiera filmu "Mania" - Filharmonia Narodowa, niedziela, godz. 18. Bilety 20 i 25 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji