Artykuły

Rzeszów. Premiera "Żaru" w Muzeum Przemysłu Naftowego

W Teatrze Wandy Siemaszkowej powstało prapremierowe przedstawienie o Ignacym Łukasiewiczu, wybitnym człowieku związanym z Podkarpaciem, konstruktorze pierwszej na świecie lampy naftowej. Autorem i reżyserem "Żaru" jest Czesław Sieńko. Premiera 10 września w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.

Premiera dnia 10 września o godz. 17 w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce będzie wojewódzką inauguracją Europejskich Dni Dziedzictwa na Podkarpaciu. W spektaklu wezmą udział zaproszeni gości - m.in. władze województwa, przedstawiciele Sejmiku Wojewódzkiego. Zaproszenie przyjęły także szkoły noszące imię Ignacego Łukasiewicza. Dzień później, 11 września spektakl zostanie zaprezentowany na deskach Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie.

Inscenizacja ma pokazać Ignacego Łukasiewicza nie tylko jako pioniera przemysłu naftowego (właśnie na Podkarpaciu powstały pierwsze szyby naftowe, dopiero dwa lata później w Texasie), ale również jako naukowca, który zasłużył na trwałe miejsce w panteonie naukowców polskich. Pierwsza lampa naftowa stanowiła symboliczny początek przemysłu naftowego. O nieco zapomnianym dziś wynalazku Polaka można bez przesady powiedzieć, że zmienił świat.

Bardzo istotne jest, że do realizacji "Szejka z Galicji" chcemy zaangażować środowisko naukowe Politechniki Rzeszowskiej i studentów tej uczelni, a także Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Będzie to bowiem inscenizacja teatralno-filmowa, w której bardzo duże znaczenie odegrają prezentacje eksperymentów chemicznych. Widzowie będą więc świadkami niezwykłej symbiozy sztuki z nauką. Dodatkowym atutem jest nowatorska, multimedialna forma spektaklu - zrealizowane zostaną specjalne migawki filmowe odnoszące się do historii Podkarpacia, rozwoju techniki na tym terenie i oczywiście samej postaci Łukasiewicza, jego pracy i odkryć.

Zarówno tematyka spektaklu jak i forma, w pełni odpowiadają idei "Kamieni Milowych" Europejskich Dni Dziedzictwa. Wynalazek Łukasiewicza, a także forma przypomnienia wagi jego odkrycia, są nowatorskie i nietuzinkowe. Jesteśmy przekonani, że realizacja "Żaru" wzbogaci ofertę przygotowywaną na kolejną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa, a także będzie ważnym elementem wydarzeń artystycznych realizowanych w okresie polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Dodatkowym elementem premiery w Bóbrce będzie plener malarski młodych artystów z Rzeszowa. W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 10 września zorganizowany zostanie plener malarski młodych artystów grupy Manufaktura Tworów z Rzeszowa oraz Związek Polskich Artystów Plastyków okręgu Rzeszowskiego. Tematem przewodnim pleneru będzie hasło "ŻAR". Nasze bogate dziedzictwo zasługuje na silne wyeksponowane na arenie międzynarodowej, także w formie artystycznej. Muzeum Przemysłu Naftowego im. Ignacego Łukasiewicza jest to miejsce które, młodych plastyków zobowiązuje, bo przede wszystkim uczy, każe zastanowić się nad historią tego miejsca, skłania do refleksji i wreszcie inspiruje. Stąd pomysł na plener w tym właśnie, magicznym miejscu. Młodzi artyści od rana będą wędrować z farbami i sztalugami w urokliwe i bardzo malarskie zakątki parku Muzeum Przemysłu Naftowego. Mają za zadanie wykonać jeden obraz olejny na płótnie format nie mniejszy niż 60x70 cm oraz 10 szkiców malarskich format dowolny. W plenerze będzie brało udział 20 artystów, komisarzem pleneru będzie Łukasz Gil.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji