Artykuły

Łaziska Górne. Powstanie Teatr Górnośląski

Wywodzący się z Rudy Śląskiej, artysta estradowy i autor sztuk pisanych po śląsku, Marian Makula, po kilku miesiącach starań o utworzenie Teatru Górnośląskiego, wreszcie dopiął swego.

Rodzime miasto go nie chciało, Mikołów i Zabrze też odmówiły, więc Makula stworzy swój teatr po śląsku z siedzibą w Łaziskach Górnych. To będzie prawdziwy prezent dla artysty, który dokładnie wczoraj obchodził swoje 60 urodziny.

- Chcemy stworzyć tzw. teatr impresaryjny - sztuki będą wystawione na różnych scenach regionu, a nie tylko w jednym miejscu - zdradza Marian Makula.

Dotychczas Makula i artyści, grający w jego spektaklach (m.in. "Pomsta" oraz "Głos sie zrywo, dusza śpiewo"), działali na własną rękę. Bez sali i miejsca do prób. Teraz ma się to zmienić. Bowiem Teatr Górnośląski Makuli będzie działał pod skrzydłami Stowarzyszenia Dziedzictwo Kultury z Łazisk Górnych.

- Jako stowarzyszenie możemy starać się np. o bezpłatne użyczenie sali w domach kultury, właśnie z myślą o teatrze Makuli - twierdzi Jerzy Moskała, wiceprezes Stowarzyszenia Dziedzictwo Kultury.

Bo chociaż stowarzyszenie ma swoją stałą siedzibę - Śląską Piwnicę Artycha, to scena, która się tam znajduje, jest zbyt mała, na wystawianie tak dużych sztuk, jak te, autorstwa Makuli.

Możliwość regularnego wynajmu sceny zapowiedziało natomiast Chorzowskie Centrum Kultury. Jednak władze ChCK nie chcą wiązać się żadnymi zobowiązaniami.

- Jesteśmy otwarci na współpracę z panem Marianem Makulą, ale nie jesteśmy w stanie dać mu własnej sali. Nie ma takiej możliwości. Sami mamy problem z miejscem. Możemy natomiast, co jakiś czas, udostępnić salę do prób oraz występów dla Makuli i jego Teatru Górnośląskiego. Mam tu na myśli raczej luźną współpracę, bez żadnych umów - podkreśla Antoni Sobczyk, dyrektor Chorzowskiego Centrum Kultury.

Natomiast umowa w sprawie współpracy, którą Marian Makula podpisze ze Stowarzyszeniem Dziedzictwo Kultury, jest już prawie gotowa. Jej oficjalne podpisanie zaplanowano podczas jubileuszowego benefisu z okazji 60 urodzin Mariana Makuli, który odbędzie się 1 października w Miejskim Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji