Artykuły

Jarosław. Recital włoskiej śpiewaczki na festiwalu muzyki dawnej

Recital włoskiej śpiewaczki Vivy Biancaluny Biffi znalazł się w programie wtorkowego, wieczornego koncertu XIX Festiwalu Muzyki Dawnej "Pieśń naszych korzeni".

Artystka, akompaniując sobie na violi, zaprezentowała w kościele Ojców reformatów w Jarosławiu włoską poezję śpiewaną okresu renesansu. W programie koncertu "Przechodniu, wstrzymaj krok!" znalazły się teksty m.in. Francesco Petrarki, Jacopo Sannazzaro, Luigiego Pulci, w muzycznych opracowaniach: Bartolomeo Tromboncino, Marchetto Cara, Francesco d'Ana, a także w wersji deklamowanej.

Koncert został podzielony na akty, opisujące przeżycia miłosne od pierwszego spojrzenia, poprzez cierpienie aż do spełnienia oraz towarzyszące im uczucia nostalgii, refleksji, melancholii i rozterki. Prolog i epilog poświęcony był ulotności czasu, śmiertelnej naturze człowieka i złudnej nadziei.

Viva Biancaluna Biffi studiowała m.in. renesansową violę da gamba i śpiew, zdobywając dyplom w obu specjalnościach w Schola Cantorum Basiliensis w Bazylei. Jako śpiewaczka i instrumentalistka współpracuje od wielu lat ze znanymi europejskimi zespołami muzyki dawnej, koncertującymi na całym świecie. Jest regularnie zapraszana do prowadzenia kursów w Centre de Musiques Medievales de Paris (Francja), w konserwatoriach Genewy (Szwajcaria) i Lyonu (Francja) oraz w Schola Cantorum Basiliensis w Bazylei (Szwajcaria).

Uczestniczyła w licznych festiwalach muzyki dawnej (renesansowej i barokowej) w całej Europie oraz w Kanadzie. Występowała w różnych formacjach kameralnych oraz jako solistka w całej Europie. Brała też udział w różnych projektach teatralnych.

W ramach festiwalu, który potrwa do niedzieli, odbędzie się łącznie 10 imprez muzycznych; będą to głównie koncerty, ale także nieszpory i nocne czuwanie. Festiwalowa publiczność będzie mogła usłyszeć m.in. pieśni kozactwa rosyjskiego, pieśni o śmierci i maryjny Akatyst - ułożony współcześnie przez katolickiego ks. Józefa Maja, do którego tradycyjne bizantyjskie melodie skomponował prawosławny kantor z Supraśla - Marcin Abijski.

Wśród stałych punktów festiwalu zaplanowano także warsztaty chóralne z udziałem artystów i publiczności. W tym roku ich uczestnicy przez cały czas trwania imprezy będą wspólnie przygotowywać nieszpory na Zaśnięcie Matki Bożej, które zostaną odprawione w cerkwi greckokatolickiej.

Codziennie odbywają się także jutrznie gregoriańskie, seminaria, na których uczestnicy poznają znaczenie śpiewu i jego roli w Kościele, oraz wieczorno-nocne taneczne biesiady. Uczestniczą w nich zarówno artyści jak i publiczność.

W tym roku w programie znalazły się tradycyjne tańce szwedzkie i polskie, pieśni białoruskie i ukraińskie. Wspólna zabawa zaczyna się późnym wieczorem, po koncercie, i trwa zazwyczaj do świtu.

Wśród wykonawców muzyki dawnej, którzy wystąpią na tegorocznym festiwalu, znajdą się kantorzy i zespoły z Polski, Włoch, Rosji i Gruzji. Koncerty tradycyjnie odbywają się w jarosławskich świątyniach, głównie obrządku łacińskiego, ale także w cerkwi.

Jarosławski Festiwal Muzyki Dawnej to jeden z największych i nielicznych tego typu festiwali w Europie. Odbywa się od 1993 roku, zawsze w ostatni pełny tydzień sierpnia. Specjalnie opracowane programy koncertowe wykonywane są w zabytkowych kościołach Jarosławia, które - jak podkreślają organizatorzy - są świadectwem dawnego splendoru i historycznej wagi miasta, jak również jego wieloetniczności, różnorodności wyznań i obrządków.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Muzyka Dawna, które powstało w Jarosławiu w 1995 roku. Tworzą je przede wszystkim uczniowie szkół średnich i studenci.

Stowarzyszenie koncentruje się głównie na prowadzeniu całorocznych warsztatów muzyki dawnej, kursów i koncertów oraz na organizowaniu corocznego festiwalu.

Tegoroczną imprezę zorganizowano przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Edukacji Narodowej i urzędu marszałkowskiego w Rzeszowie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji