Artykuły

Wrocław. Zaprezentowano program Europejskiego Kongresu Kultury

Ponad 100 interdyscyplinarnych spotkań i projektów z udziałem 300 artystów, naukowców oraz filozofów znalazło się w programie Europejskiego Kongresu Kultury, który odbędzie się w dniach 8 -11 września we Wrocławiu.

W poniedziałek we Wrocławiu podczas konferencji prasowej z udziałem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego zaprezentowano program Kongresu.

- Europejski Kongres Kultury będzie miał trzy ważne filary - powiedział minister kultury. - Filar artystyczny, niezwykle istotny, w ramach którego będziemy prezentowali różne przedsięwzięcia w formach do tej pory nieznanych, w duetach do tej pory niespotykanych, ale również we wszystkich możliwych obszarach aktywności kulturalnej - mówił minister.

Drugi filar - zdaniem Zdrojewskiego - ma mieć charakter intelektualny. W jego ramach odbędą się dyskusje na temat wpływu kultury na przemiany społeczne oraz gospodarcze na świecie.

- Wreszcie trzeci filar to filar polityczny. We Wrocławiu odbędzie się nieformalne spotkanie ministrów kultury krajów Unii Europejskiej - tłumaczył Zdrojewski.

Hasłem przewodnim kongresu jest "Kultura dla zmiany społecznej" (ang. Art for Social Change). Jak podkreślają organizatorzy, to hasło którym określane są działania artystyczne podnoszące świadomość społeczną i artystyczną uczestników. "To jeden z nurtów współczesnej sztuki, który ma wpływ na kształt społeczeństwa, jest czynnikiem zmiany, inspiracją dla innowacyjności i krytycznego myślenia" - napisano w materiałach prasowych Kongresu.

Dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego (główny organizator Kongresu) Michał Merczyński podkreślił, że wydarzenia Kongresu mają pokazać kilka najważniejszych motywów, które pojawiają się w debacie o kulturze w Europie. - W części intelektualnej, w czasie 10 debat, będziemy starali się prześwietlić najważniejsze problemy, wokół których buduje się europejski dialog o kulturze - mówił dyrektor.

Osią intelektualną Kongresu ma być książka prof. Zygmunta Baumana "Kultura w płynnej nowoczesności". Wykład Baumana zainauguruje wydarzenia Kongresu.

W ramach Kongresu odbędą się również debaty w ramach inicjatywy Soul for Europe. - To inicjatywa, która przy jednym stole gromadzi europarlamentarzystów i urzędników unijnych oraz przedstawiciel organizacji pozarządowych - tłumaczył Merczyński. W ramach tej części Kongresu odbędą się trzy debaty: "Kultura i gospodarka w rozwoju Europy", "Europejska Stolica Kultury - Model dla kultury" oraz "Rola i kierunki rozwoju programów kulturalnych Unii Europejskiej".

Program artystyczny festiwalu - jak podkreślił Merczyński - zbudowano wokół pojęcia interdyscyplinarności. - Wydarzenia artystyczne stanowią bardzo mocną część Kongresu. Będzie to wielki festiwal sztuki, podczas które pokażemy kilkadziesiąt projektów, które we Wrocławiu będą miały swoją premierę - mówił.

Sekcję filmową zdominuje projekt przygotowany przez zespół Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Będzie to przegląd zatytułowany Funny Games EU, w którego programie znalazło się 15 europejskich filmów z ostatnich 10 lat. Odbędzie się również pokaz specjalny filmu Wima Wendersa "Pina", którego fabuła przedstawia legendę teatru tańca Pinę Bausch.

Wydarzeniem muzycznym ma być m.in. projekt, w którym wezmą udział kompozytor Krzysztof Penderecki, gitarzysta zespołu Radiohead Jonny Greenwood oraz guru współczesnej muzyki elektronicznej Aphex Twin. Swój projekt pokaże również kompozytor, producent i artysta rockowy Brian Eno. Będzie to przygotowany specjalnie na Kongres pokaz muzyczno-audiowizualny.

Z kolei wydarzenia teatralne zdominuje prapremiera spektaklu Krystiana Lupy i Doroty Masłowskiej "Poczekalnia.0"

Wśród intelektualistów i artystów, którzy zapowiedzieli udział w Europejskim Kongresie Kultury, znaleźli się m.in. Zygmunt Bauman, Brian Eno, Krzysztof Penderecki, Zbigniew Rybczyński czy Krystian Lupa.

Wydarzenia organizowane w ramach Kongresu będą odbywać się w kompleksie wrocławskiej Hali Stulecia w scenografii przygotowanej przez autorów polskiego pawilony na EXPO w Szanghaju.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji