Artykuły

Kraków. Korowód dla Jerzego Skarżyńskiego

Otwarciem wystawy - w Galerii Osobliwości ESTE - na której znalazło się blisko 200 obiektów, w tym wiele rysunków, ilustracji książkowych i kostiumów rozpoczął się wczoraj [9 maja] w Krakowie "Wędrujący wernisaż Jerzego Skarżyńskiego".

Spod galerii wyruszył korowód barwnych postaci - ze sztuk wystawianych w teatrach Groteska i KTO - oraz przyjaciół artysty. Pochód przeszedł ulicami Krakowa do Muzeum Starego Teatru, gdzie w oknie prezentowane były kostiumy teatralne Lidii Mintycz i Jerzego Skarżyńskiego, a następnie udał się do Piwnicy pod Baranami, gdzie wystawiono rysunki artysty.

Po piwnicznym wernisażu odbył się pokaz filmu o Jerzym Skarżyńskim "Niekończący się sen" w reżyserii Wiktora Skrzyneckiego. Wieczór zakończył jam session z udziałem Jazz Band Ball Orchestra.

Wędrujący wernisaż Jerzego Skarżyńskiego zorganizowali przyjaciele artysty, m.in. Galeria Osobliwości ESTE i Piwnica pod Baranami. - Zmusiła nas do tego sytuacja. Kiedy w styczniu zeszłego roku zmarł Jerzy Skarżyński, okazało się, że reszta Polski nie wie, kim on był. Tym wędrującym wernisażem chcieliśmy przypomnieć postać tego niezwykłego artysty. Pokazać, jak wiele miał zainteresowań, jak ciekawą prowadził działalność przez ponad 60 lat - mówiła Katarzyna Grzywacz, właścicielka Galerii Osobliwości ESTE. - A poza tym niech to będą spóźnione imieniny dla Jerzego - podkreśliła.

Wystawa w ESTE zatytułowana "Artystyczne pasje Jerzego Skarżyńskiego" zdradza wszechstronność twórcy. Odnaleźć na niej można m.in. około 20 rysunków, głównie tych z lat 40., ale i także z 50. i 80.; ilustracje książkowe, przede wszystkim do bajek (np. Krasickiego), ale także do Trzech Muszkieterów oraz do "Przekroju".

Na ekspozycji znalazły się także projekty scenografii do filmów w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa: Wspólny pokój, Złoto, Rozstanie, do 12 sztuk teatralnych z różnych lat oraz kostiumy m.in. ze sztuki Don Alvares Lubomirskiego w reż. Zygmunta Hübnera. Nie zabrakło też gatunku, który Jerzy Skarżyński cenił wyjątkowo, czyli komiksów.

Z Galerii Osobliwości ESTE kilkadziesiąt osób ruszyło w korowodzie ulicami miasta. Przechodnie patrzyli ze zdziwieniem na pochód, który zatrzymał się przed oknem Muzeum Starego Teatru, gdzie zostały wystawione kostiumy z Hamleta Szekspira w reż. Andrzeja Wajdy i z Orestei Aischylosa w reż. Zygmunta Hübnera. Następnie przeszedł ulicami Jagiellońską i Szewską, by Rynkiem dojść do Piwnicy pod Baranami. Tam właśnie odbył się kolejny wernisaż wystawy, na której pokazano pochodzące ze zbiorów prywatnych piwniczne rysunki Jerzego Skarżyńskiego. Na prawie wszystkich królowały podobizny Piotra Skrzyneckiego.

Wystawa w ESSTE będzie czynna do 20 czerwca, zaś w Piwnicy pod Baranami przez kolejne dwa tygodnie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji