Artykuły

Wrocław. Spektakl od podstaw w dwa tygodnie

W miniony weekend grupa dolnośląskich licealistów udowodniła, że przez dwa tygodnie można stworzyć dobry spektakl od podstaw.

Młodzi pracowali w Teatrze Polskim we Wrocławiu w czterech grupach: aktorskiej, scenograficznej, muzycznej i dziennikarskiej, a efektem ich pracy była premiera "LOF. Jugendliche Tanzen" w reżyserii Agnieszki Olsten.

Uczniowie stworzyli spektakl o ludziach w swoim wieku. Powieść Tomka Tryzny "Panna Nikt" i piosenki Fisza i Sistars zmienili w historię o przemocy, potrzebie czułości, zagubieniu, pierwszych miłościach i rozczarowaniach.

W pierwszej scenie bohaterowie próbują się poznać. Nieporadnie, na oślep, z zawiązanymi oczami. To dopiero początek ich długiej drogi ku dorosłości.

Świetnie wypadł Filip Lorent-Fijał w roli złego aktora. Z pomocą uduchowionych kolegów uczył się, jak dobrze wypaść w rozmowie z dziewczyną. Dziewczyną w czerwonej sukience z piosenki Fisza, obecną we wszystkich bohaterkach "LOF".

Młode aktorki, wystrojone w kolorowe ciuchy, na tyłach teatru pokazywały, jak udowadnia się przyjaźń. Bawiły się w "Pannę Nikt". - Będziesz tu klęczeć przez pół godziny z rękami podniesionymi do góry - rozkazała jedna z bohaterek swej przyjaciółce, wskazując kałużę obok śmietnika. Każda z klęczących dziewczyn reagowała podobnie na to poniżenie.W pierwszej scenie bohaterowie próbują się poznać. Nie-poradnie, na oślep, z zawiązanymi oczami Prosiła, pluła,

marudziła... ale wiedziała, że musi się podporządkować, bo tego oczekiwała od niej "przyjaciółka". Każdą spotkał inny los - jedną z zaułka wyniósł na rękach zakochany chłopak, inna próbowała się buntować, jeszcze inna została zgwałcona. Te wydarzenia widzowie oglądali przy pustej scenie - młodzi aktorzy nagrywali się przy śmietnikach na tyłach teatru, a obraz można było zobaczyć na ekranie.

Godzinny spektakl kończy się jak film - napisami z listą uczestników projektu. Bohaterowie "LOF" siedzą naprzeciwko publiczności, by za chwilę wrócić do swoich ważnych-nieważnych spraw. Taniec trwa dalej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji