Artykuły

Bydgoszcz. Finał projektu teatralnego dla młodzieży

Spektakl teatralny w sobotę zwieńczy wakacyjny projekt historyczny dla młodzieży w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Przedstawienie powstało na podstawie materiałów zebranych przez uczestników warsztatów teatralnych.

Spektakl teatralny w sobotę zwieńczy wakacyjny projekt historyczny dla młodzieży w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Przedstawienie powstało na podstawie materiałów zebranych przez uczestników warsztatów teatralnych.

- Teatr Polski w Bydgoszczy chce zabrać głos w trwającej od wielu lat dyskusji publicznej dotyczącej tzw. "Bromberger Blutsonntag" - wydarzeń 3-4 września 1939r. Istnieje wiele różnych interpretacji zajść na ulicach Bydgoszczy w pierwszych dniach wojny, ale teatr nie ma rozstrzygać sporów, lecz opowiadać historie ludzi i pokazywać ich tragiczne nieraz losy - powiedział w czwartek Paweł Łysak, dyrektor bydgoskiej sceny.

Według niemieckiej propagandy wojennej, Polacy 3 września dokonali licznych morderstw na niemieckiej, bezbronnej ludności cywilnej. Strona polska twierdzi, iż w Bydgoszczy działała tzw. V Kolumna (grupa zbrojnych dywersantów) prowadząca działania zaczepne na tyłach polskiej armii wycofującej się wówczas przez Bydgoszcz.

- Istnieje szeroka literatura historyczna badająca tzw. wydarzenia bydgoskie przez pryzmat relacji Niemców i Polaków. Trudno mówić o wypracowaniu jednego zgodnego stanowiska. Chcieliśmy sprawdzić, jaka jest świadomość mieszkańców na temat tzw. krwawej niedzieli, a ambicją projektu jest postawienie niewygodnych pytań o przeszłość - dodał Łysak.

Kilkudziesięciu młodych bydgoszczan, w wieku 16-18 lat, od kilku tygodni poznawało tajniki pracy teatru i uczestniczyło w warsztatach aktorskich. Jednocześnie młodzież poszukiwała i zbierała relacje mieszkańców Bydgoszczy z 1939 roku.

Na podstawie zgromadzonych materiałów Anna Włodarska przygotowała scenariusz przedstawienia. Reżyserii podjął się Łukasz Gajdzis, młody twórca od czterech lat związany z bydgoską sceną.

Spektakl składać się będzie z dwóch elementów. Pierwszym będzie rodzaj kalendarium przypominającego i porządkującego chronologię wydarzeń z 1939 roku, natomiast druga część, to historie Polaków i Niemców zamieszkujących jedną kamienicę - poinformowała Anna Włodarska.

Przedstawienia przygotowane przez młodzież zobaczyć będzie można w sobotę i niedzielę na scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Projekt zorganizowano w ramach ogólnopolskiego przedsięwzięcia "Lato w teatrze" przygotowanego przez ministerstwo kultury.

Spektakl opracowany w Bydgoszczy wpisany jest także w projekt teatralny przygotowywany przez Teatr Polski w Bydgoszczy i teatr w Wilhelmshaven (Niemcy). W ciągu dwóch lat obie sceny przygotują spektakle przypominające wydarzenia z 3 września 1939 roku w Bydgoszczy. Polska premiera planowana jest na jesień 2012 roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji