Artykuły

Gdańsk. Trwają próby "Sprawy operacyjnego rozpoznania" w Wybrzeżu

W teatrze Wybrzeże trwają próby przedstawienia "Sprawa operacyjnego rozpoznania" na podstawie "Płomieni" Stanisława Brzozowskiego oraz historii ruchu Wolność i Pokój.

Napisane przez Stanisława Brzozowskiego w 1907 roku "Płomienie" zostały kiedyś nazwane "pierwszą polską powieścią intelektualną".

Stanisław Brzozowski - pisarz, filozof, krytyk - to postać wybitna i tragiczna. Urodził się w rodzinie szlacheckiej. Za działalność niepodległościową trafił do carskiego więzienia. W 1908 roku został oskarżony przez Władimira Burcewa o współpracę z Ochraną, carską policją polityczną. Odbył się tzw. proces obywatelski. Pisarza bronili Nałkowski i Irzykowski, ale sprawa pozostała nierozstrzygnięta. Zmarginalizowany przez swoich współczesnych, Brzozowski umiera osamotniony, w wieku 33 lat na florenckiej emigracji. Dzisiaj wiemy, że nie był agentem, a oskarżenie zapewne było intrygą polityczną. Czesław Miłosz pisał o nim "Górował on umysłowo nad wszystkimi sławami swego czasu i to przesądza o jego wyjątkowej pozycji dzisiaj".

Przedstawienie przygotowuje znany reżyser Zbigniew Brzoza. W 2010 roku w Teatrze Miejskimw Gdyni zrealizował on znakomite "Kamienie w kieszeniach" Marie Jones. Gdańscy widzowie pamiętają jego szekspirowską "Komedię omyłek" w teatrze Wybrzeże.

Adaptacji tekstu dokonali Zbigniew Brzoza i Wojciech Zrałek-Kossakowski.

Występują - Dorota Androsz, Piotr Biedroń, Michał Jaros, Robert Ninkiewicz, Michał Wielewicki, Piotr Witkowski.

Premiera "Sprawy operacyjnego rozpoznania" planowana jest na 27 sierpnia na gdańskiej Scenie Malarnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji