Artykuły

Kazimierz Dolny. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

Festiwal filmowy odbędzie się w tym roku po raz piąty. Przez tydzień, podczas Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi będzie można obejrzeć m.in. retrospektywę włoskiego kina, filmy Andrzeja Kondratiuka oraz nieznane obrazy ze Zbigniewem Zamachowskim.

5. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi trwać będzie od 30 lipca do 7 sierpnia. W tym czasie - obok projekcji filmów - odbędą się spotkania z twórcami, koncerty, wystawy, spektakle i pokazy specjalne.

Imprezę otworzy zdobywca Grand Prix tegorocznego festiwalu w Cannes - film "Chłopak na rowerze" w reżyserii braci Dardenne. Na koncercie otwarcia natomiast, na zamku w Janowcu, zagra argentyński artysta Daniel Melingo.

- Jedną z ważniejszych dla mnie sekcji jest "Muzyka - moja miłość". Pokazujemy tam filmy, w których muzyka lub muzyk jest jednym z bohaterów. Cykl ten otwieramy filmem dokumentalnym +Mama Afrika+, o afrykańskiej wokalistce Miriam Makeba, która walczyła o prawa społeczne i polityczne Afryki Południowej. Będzie to jedyny pokaz tego filmu w Polsce" - powiedziała PAP Life Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczna festiwalu. "W tym cyklu przypomnę także m.in. film, który jest dla mnie absolutnie kultowy, czyli "O Lucky Man" - dodała Torbicka.

W Kazimierzu zaplanowano także retrospektywy. W tym roku będą to przede wszystkim włoskie filmy, bowiem 5. edycja upłynie pod hasłem "Viaggio In Italia", czyli "Podróż do Włoch". Jest to tytuł jednego z filmów Roberta Rosselliniego - głównego twórcy włoskiego neorealizmu, którego filmy będą pokazane w tym roku w Kazimierzu. "Rossellini rozpoczął włoski neorealizm filmami +Rzym miasto otwarte+ oraz +Paisa+. Między innymi te filmy pokażemy w ramach jego retrospektywy" - powiedziała PAP Torbicka.

Kolejna retrospektywa na Dwóch Brzegach to filmy Liliany Cavani. W ramach pokazów jej filmów przewidziano m.in. "Skórę" oraz "Nocnego portiera". "Filmy tej reżyserki pokazują wojnę i absurd, jaki niesie ze sobą każdy konflikt zbrojny" - powiedziała Torbicka.

Retrospektywę filmów Andrzeja Kondratiuka uroczyście otworzy jego wieloletnia aktorka Katarzyna Figura.

Do Kazimierza przyjedzie także Zbigniew Zamachowski, który w tym roku obchodzi 50. urodziny. Filmy z jego udziałem pokazane będą w sekcji "I Bóg stworzył aktora". "Pokażemy wybrane filmy z udziałem Zbigniewa Zamachowskiego i nie będą to te najbardziej znane. Będzie można zobaczyć także tytuły, w których zagrał za granicą, a których nigdy w Polsce nie było" - zapowiedziała Torbicka.

Na zaproszenie twórców festiwalu do Kazimierza przyjedzie także reżyser Grzegorz Królikiewicz, który spotka się z widownią w ramach cyklu "Lekcja kina - spowiedź twórcy filmowego". "To jest najbardziej niekonwencjonalny, bezkompromisowy i najbardziej intrygujący twórca w polskim kinie" - powiedziała o Królikiewiczu Torbicka.

Zapowiedziała także na Dwóch Brzegach wiele premier z różnych światowych festiwali oraz festiwalowe filmy mało znanych reżyserów. I tak jednym z ważnych pokazów będzie film "Porozmawiajmy o Kevinie" Lynne Ramsay. "Ten film był wydarzeniem na tegorocznym festiwalu w Cannes. To jest historia chłopca z zaburzeniami psychicznymi. To bardzo interesujący film" - oceniła Torbicka.

Jednak nie tylko filmy będą atrakcją tegorocznej imprezy. Do Kazimierza przybędzie wielu polskich i zagranicznych twórców. Swój udział zapowiedzieli już m.in. Leszek Możdżer, Barbara Sass-Zdort, Anna Radwan, Antek Pawlicki, Dorota Kędzierzawska, Artur Reinhart, Cristiano Barbarossa i Lynne Ramsay.

Widzowie i twórcy będą mogli oglądać filmy w zbudowanych na potrzeby festiwalu kinowych namiotach. Projekcje odbywać się będą w Dużym Kinie (namiot mieszczący 850 osób) oraz w Małym Kinie (250 miejsc) w Kazimierzu. Będzie także kino plenerowe. "Klimat tego festiwalu tworzą przede wszystkim pokazy na powietrzu. Wieczorne seanse na Małym Rynku w Kazimierzu są niesamowite" - zapewniła Torbicka.

Filmem zakończenia festiwalu będzie zdobywca Złotej Muszli na festiwalu w San Sebastian - film "Neds" Petera Mullana.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji