Artykuły

"Kniaź Igor" rusza na podbój

Warszawa - Wiedeń - Paryż

Dwadzieścia lat trwała praca nad tym dziełem. Jego twórca, kompozytor i autor w jednej osobie, Aleksander Borodin, odkładał nieraz swą operę na długi czas, by zająć się pisaniem symfonii bądź leczeniem ludzi, gdyż z zawodu był właśnie lekarzem. Potem wracał do "Kniazia Igora" na jakiś czas i znów pracę nad nim zarzucał. W 1887 r. śmierć autora przerwała proces tworzenia.

Nie dokończone dzieło znalazło jednak ojczymów, Mikołaj Rimski-Korsakow i Aleksander Głazunow, przyjaciele Borodina z tzw. potężnej gromadki uzupełnili i zinstrumentowali utwór. Prapremiera miała miejsce w 1890 r. W stulecie tamtego triumfu "Igor" trafi po raz pierwszy do Warszawy.

Premierą opery, opartej na słynnym fragmencie staroruskiego eposu "Słowo o pułku Igora", Teatr Wielki inauguruje sezon artystyczny 1989-90. 21 października ujrzymy "Kniazia Igora" w inscenizacji zespołu: Robert Satanowski (kierownictwo muzyczne), Laco Adamik (reżyseria), Barbara Kędzierska (scenografia), Bogdan Gola (kierownik chóru) i Henryk Konwiński (choreografia). W roli tytułowej wystąpią Wiesław Bednarek, Roman Majboroda, Bronisław Pekowski i gościnnie Witalij Temiczew.

Następnie warszawski "Igor" pojedzie do Wiednia, gdzie w słynnej Staatsoper pokazany zostanie przez nasz zespół obok "Strasznego dworu", "Króla Rogera" i "Manekinów". Na początku 1990 r. artyści Teatru Wielkiego powrócą do Paryża, po sukcesach tamtejszych "Borysa Godunowa" w 1987 r. i "Damy pikowej" w roku ubiegłym. Tym razem zawiozą tam właśnie "Kniazia Igora". Spektakle przewidziane są w Paryżu. Rouen, Clermond-Ferrand i Luksemburgu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji