Artykuły

Kraków. Wieści z teatrów

Rozpoczyna się VIII Letni Festiwalu Krakowskiej Opery Kameralnej "Ars Cameralis". Od 4 lipca trwa "Lato w teatrze". W cyklu Białoprądnickie Lato Ogrodowe grany będzie spektakl "Piaskownica" wg tekstu Michała Walczaka.

Muzyczne lato

Rozpoczyna się VIII Letni Festiwalu Krakowskiej Opery Kameralnej "Ars Cameralis". W sobotę o godz. 19 obejrzeć będzie można operę komiczną Giovanniego Battisty Pergolesiego "Livietta e Tracollo" [na zdjęciu]. Sprytny złodziejaszek Tracollo okrada dom kuzyna bohaterki utworu, udając... ubogą Polkę, a równie sprytna Livietta chce się na nim zemścić. Reżyseria - Wacław Jankowski, kierownictwo muzyczne - Tadeusz Wicherek, scenografia - Katarzyna Mucha, choreografia - Jadwiga Leśniak-Jankowska. W niedzielę o godz. 19 inna muzyka - pieśni miłosne, weselne, obyczajowe, kołysanki, ballady w języku jidysz, czyli spektakl "Chatskele, chatskele!". Układ tekstu, reżyseria, ruch sceniczny - Jadwiga Leśniak-Jankowska, kierownictwo muzyczne - Dawid Rudnicki, kostiumy - Katarzyna Mucha. Śpiewać będą Anna Bugajska i Wiktoria Węgrzyn.

W Dworku Białoprądnickim

W ramach wakacyjnego cyklu Białoprądnickie Lato Ogrodowe w poniedziałek o godz. 19 grany będzie spektakl "Piaskownica" wg tekstu Michała Walczaka. "Tytułowa piaskownica to miejsce, w którym nawiązywane są pierwsze, często w nieporadności swej zabawne, relacje damsko-męskie. Szybko jednak przeradzają się w działania szczegółowo zaplanowane. Miłka zaczyna z premedytacją używać kobiecych sztuczek, a Protazek, w stanie zakochania, dość łatwo nim ulega. Nic nie jest jednak powiedziane wprost, bohaterzy przybierają bezpieczne dla nich pozy, chroniące przed ewentualnym krzywdzącym odrzuceniem. A to właśnie nieumiejętność wyrażania emocji ostatecznie skazuje Protazka na samotność" - czytamy w zapowiedzi. Reżyseria: Adam Biernacki, scenografia: Adam Grządziel. Występują: Anna Walkowiak-Sikorska i Artur Gotz.

W PWST

W organizowanym przez ŚOK cyklu Krakowskie Miniatury Teatralne we wtorek o godz. 19 zobaczyć będzie można "Rodzinę Dreptaków" z Teatru Muzycznego "Roma" w Warszawie. Scenariusz powstał na podstawie tekstów Andrzeja Waligórskiego - wierszy, tekstów kabaretowych, bajeczek, parodii i piosenek, do których muzykę napisali: Wojciech Borkowski, Tadeusz Chyła, Alek Grotowski, Mieczysław Jurecki, Włodzimierz Korcz, Edward Pałłasz, Włodzimierz Plaskota, Ryszard Rynkowski, Jerzy Satanowski. Wystąpią: Krystyna Tkacz, Wojciech Wysocki, Marian Przybylski, Mariusz Kiljan, Magdalena Piotrowska, Magdalena Skalara. Scenariusz i reżyseria: Jerzy Satanowski, scenografia: Irena Biegańska.

W czwartek o godz. 19 Ewa Kasprzyk wystąpi w monodramie "Super Susan" Petera Quiltera (spektakl Teatru Kamienica w reżyserii Marcina Bortkiewicza). Susan, kobieta dojrzała, postanawia na okrągłe urodziny pojechać na wycieczkę do Australii, gdzie po raz pierwszy była w wieku 20 lat. Oba spektakle grane są w PWST, ul. Straszewskiego 22.

Skaldowie i noc w Krakowie

W niedzielę o godz. 20.30 na Scenie przy Pompie Teatru in. Słowackiego (pl. św. Ducha 4) wystąpią liderzy zespołu Skaldowie - Andrzej i Jacek Zielińcy. Zespół powstał w Krakowie w 1965 r. W czasie długiej i obfitującej w artystyczne sukcesy kariery wylansował mnóstwo hitów - m.in.: "Uciekaj, uciekaj", "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał", "Cała jesteś w skowronkach", "Króliczek", "Medytacje wiejskiego listonosza", "W żółtych płomieniach liści", "Prześliczna wiolonczelistka". Wystąpią: Andrzej Zieliński - instrumenty klawiszowe, śpiew, Jacek Zieliński - skrzypce, trąbka, śpiew, Bogumił Zieliński - gitara, Rafał Tarcholik - perkusja.

Teatralne lato w Piekarach

Od 4 lipca trwa "Lato w teatrze" - projekt Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Codziennie przez dwa tygodnie w różnych miejscowościach dzieci i młodzież pracują nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów w grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej lub technicznej. Na koniec przedstawienie prezentowane jest w teatrze bądź innej przestrzeni miejskiej. Właśnie trwa takie "Lato..." w podkrakowskich Piekarach. Zajęcia prowadzi młoda krakowska reżyserka Ewelina Marciniak. W sobotę i niedzielę - podsumowanie warsztatów. W sobotę w Krakowie, w niedzielę - w Piekarach. W sobotę o godz. 15 w Teatrze Nowym (ul. Gazowa 21) pokaz spektaklu, o godz. 16.30, tuż obok, w Cafe Culka, wernisaż grupy scenograficzno-fotograficznej. W niedzielę o godz. 15 pokaz w LO w Piekarach.

Grupa ma blogspot: latowteatrze-naszemiejsce.blogspot.com.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji