Artykuły

Warszawa. Pinokio próbuje w Instytucie Teatralnym

W cyrkowym namiocie, który stanął przed Instytutem Teatralnym, trwają próby przedstawienia "Gdzie jest Pinokio?". Po warszawskiej premierze spektakl ruszy w tournée po Polsce.

Adaptację "Pinokia" przygotował i inscenizuje Robert Jarosz, absolwent reżyserii na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Ma już doświadczenie w pracy dla młodych widzów: jest autorem nagradzanych sztuk, m.in. "W beczce chowany", "Szczurzysyn - jeden akt o nienawiści", "W brzuchu Wilka".

Podkreśla, że "Gdzie jest Pinokio?" jest spektaklem familijnym. - Są tu chwile, w których dziecko może potrzebować obecności rodzica, jak i takie, w których rodzic będzie potrzebować dziecka - mówi. "Gdzie jest Pinokio?" to przewrotna adaptacja bajki Carla Collodiego o drewnianej marionetce, która ożywa i za każdym razem, gdy kłamie, wydłuża jej się nos. - W spektaklu będą się przeplatały dwa plany: bajki, którą wszyscy znamy, i historii objazdowej grupy, w której aktor grający rolę Pinokia uświadamia sobie, że tylko on mówi prawdę, a wszyscy wkoło kłamią. Na początku pracy zadaliśmy sobie pytanie o to, co musiało wydarzyć się w życiu starego stolarza Dżeppetta, że w sposób tak nagły i osobliwy został ojcem, oraz skąd bierze się jego bezradność w kwestiach wychowawczych - opowiada reżyser.

Wszyscy artyści, którzy biorą udział w spektaklu, zostali wybrani podczas castingów. Są tu nie tylko aktorzy występujący na co dzień w teatrach dramatycznych, ale także artyści lalkowi, z teatru alternatywnego, akrobatka czy żongler. Na scenie, a właściwie cyrkowej arenie, zobaczymy także zespół muzyczny - ważną częścią spektaklu są piosenki, do których słowa napisał Konrad Dworakowski, a muzykę Piotr Klimek.

- Gramy w namiocie cyrkowym, który ma swoją historię. Przez lata był domem i miejscem pracy cyrku Bojaro. O grupie tej powstał film dokumentalny "Cyrk ze złamanym sercem", który był jedną z naszych inspiracji - mówi Robert Jarosz.

Przedstawienie "Gdzie jest Pinokio?" realizowane jest w ramach projektu Lato w Teatrze. Do końca sierpnia aktorzy odwiedzą z nim 15 miast, m.in. Siemiatycze, Wilgę, Drawsko Pomorskie, Poddębice. W każdej miejscowości będą gościć dwa dni. Pierwszego dnia przed południem odbędzie się parada teatralna, a wieczorem spektakl. Kolejnego dnia widzowie zaproszeni zostaną na warsztaty dźwiękowe, do udziału w grze terenowej "Pinokio! Mam cię!", do wspólnego majsterkowania lub na zajęcia muzyczne "Każdy rodzic śpiewać może!". Na spektakle wstęp jest bezpłatny. Warszawska premiera odbędzie się w Instytucie Teatralnym (ul. Jazdów 1) w najbliższy czwartek.

* "Gdzie jest Pinokio?", reżyseria: Robert Jarosz, scenografia: Michał Korchowiec, muzyka: Piotr Klimek, słowa piosenek: Konrad Dworakowski. Występują: Stanisław Biczysko, Przemysław Bosek, Monika Dąbrowska, Monika Dworakowska, Krzysztof Prałat, Dominika Sell, Agnieszka Wilkosz, Agnieszka Bińczycka, Kamil Lemieszewski Muzycy: Trio Quattro Fromaggi, w składzie: Bartłomiej Orłowski, Gustaw Bachorz i Krzysztof Borkowski. Rezerwacja miejsc pod adresem www.pinokio.ezapisy.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji