Artykuły

Kraków. Latem do teatru

Na co można pójść do teatru latem? Festiwal teatrów ulicznych już za nami, większość scen ma przerwę urlopową, ale jeżeli ktoś nie może bez teatru wytrzymać, ma szansę.

Przez całe wakacje gra zakopiański Teatr im. Witkacego, który przerwę urlopową zakończył w piątek. Gra nie tylko w siedzibie przy ul. Chramcówki, lecz także w auli Zakopiańskiego Centrum Edukacji przy ul. Kasprusie. W poniedziałki na Dworcu Tatrzańskim przy Krupówkach odbywają się recitale, koncerty i spektakle kabaretowe przygotowane przez artystów teatru.

A w Krakowie? W lipcu i sierpniu można wybrać się na ul. Gazową do Teatru Nowego. Spektakle grane są w weekendy. W repertuarze "Griga" wg opowiadań Czechowa, "Pan Jasiek" Martina McDonagha, "Encyklopedia duszy rosyjskiej" wg Wiktora Jerofiejewa, monodram Dominika Nowaka "Novecento", "Lęki poranne" Grochowiaka. Z nowości - recital Marzeny Ciuły "Madamy" z piosenkami Zarah Leander, Shirley Bassey, Ałły Pugaczowej i in.

Do końca lipca działa Scena pod Ratuszem Teatru Ludowego (w podziemiach Wieży Ratuszowej). Zobaczyć tam można komedie Miro Gavrana "Wszystko o kobietach" i "Wszystko o mężczyznach", również komediowe "Duety" Petera Quiltera oraz monodram Tomasza Schimscheinera "Zwierzenia pornogwiazdy". Scena przy Pompie Teatru im. Słowackiego zaprasza jeszcze na trzy muzyczne spotkania - 17 lipca z Andrzejem i Jackiem Zielińskimi, 23 lipca z Krzysztofem Piaseckim, a 24 lipca z Mirosławem Czyżykiewiczem.

Przy ul. Kanoniczej 1 na mieszczącej się w piwnicy scenie Teatru Zależnego 22 lipca ze spektaklem muzycznym "Bez mężczyzn", poświęconym kompozytorce i artystce kabaretowej Andzie Kitschman, wystąpi Katarzyna Nowak. Koniec lipca należeć będzie do teatru Mumerus. Na scenie przy Kanoniczej pokaże trzy spektakle - "Jarmark cudów" [na zdjęciu] (26 lipca), "Ampuć, czyli zoologię fantastyczną" (28 lipca) i "Drogę do ósmego kwadratu" (29 lipca), a w ogrodach Willi Decjusza - "Święto głupców, czyli walkę karnawału z postem" (27 lipca).

Śródmiejski Ośrodek Kultury zaprosił kilka przedstawień z Warszawy - cykl "Krakowskie miniatury teatralne" grany jest na Scenie im. Wyspiańskiego PWST (ul. Straszewskiego 22). W czwartek: "Gąska" Nikołaja Kolady z Katarzyną Figurą, Anną Gornostaj, Marią Dejmek, Cezarym Morawskim, Tomaszem Dedkiem. 19 lipca: muzyczna "Rodzina Dreptaków" z teatru Roma (w obsadzie m.in. Krystyna Tkacz, Wojciech Wysocki, Mariusz Kiljan, reżyseria Jerzy Satanowski). 21 lipca: monodram Ewy Kasprzyk "Super Susan", a na zakończenie 26 lipca muzyczne "Opowieści chasydów" z Teatru Żydowskiego w Warszawie.

W Dworku Białoprądnickim do końca sierpnia działa Białoprądnicki Teatr Ogrodowy. Gra w poniedziałki, w repertuarze ma kameralne spektakle i recitale. Dzisiaj komedia "...a diabłu ogarek" wg Wiesława Dymnego w reż. Marka Pysia, w następny poniedziałek "Piaskownica" Michała Walczaka, potem Nina Repetowska z monodramem "Hefajstos", Piotr Cyrwus z "Zapiskami oficera Armii Czerwonej", Edyta Krzemień i Jakub Wocial z musicalowym "Broadway Street", Beata Paluch z muzycznym "Oblivion", Izabela Tarasiuk i Janusz Andrzejewski z "Audiencją III" Bogusława Schaeffera, a na koniec teatr KTO z "Atramentem dla leworęcznych" Krzysztofa Niedźwiedzkiego.

W sierpniu wznawia działalność teatr Barakah (ul. Szeroka 6, piwnice Klezmer-Hois). Będzie można obejrzeć chwalony i nagradzany spektakl "Szyc" Hanocha Levina, a także "Klinikę dobrej śmierci" i "Jednorękiego ze Spokane".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji