Artykuły

Kielce. "Alchemik" w konwencji czarnego teatru

W Teatrze Lalki i Aktora Kubuś trwają przygotowania do nowej premiery. Przedstawienie jest tym razem skierowane do widzów dorosłych. Premierowy spektakl pt. "Alchemik" jest adaptacją znanej książki Paulo Coelho [na zdjęciu].

Jest to jedna z najbardziej poczytnych współczesnych powieści, którą wiele osób traktuje jako swoisty drogowskaz. Miłośnikiem tej powieści jest też wiceprezydent Andrzej Sygut. - To właśnie wiceprezydent Sygut zasugerował mi, że powinnam zainteresować się "Alchemikiem" - powiedziała Irena Dragan, dyrektor Kubusia a zarazem autorka scenariusza i reżyser spektaklu. Przeniesienie historii wędrówki andaluzyjskiego pasterza na scenę jest, jak podkreślają twórcy spektaklu, zadaniem karkołomnym. Między innymi dlatego, że dużą część książki stanowią opisy wewnętrznych dylematów i rozterek głównego bohatera.

Przedstawienie zostanie zrealizowane w konwencji teatru czarnego, gdzie lalki i elementy scenografii poruszane są przez aktorów niewidocznych dla widza, bo ubranych na czarno. - Taka konwencja pozwoli nam zachować specyficzny, magiczny klimat powieści - tłumaczy I. Dragan. - W premierowym przedstawieniu magia miesza się z realizmem. Akcję powieści reżyser spektaklu zdecydowała się umieścić w czasach nam współczesnych, lalki biorące udział w spektaklu zostały zrobione zgodnie z klasycznym kanonem. Te, które wystąpią w "Alchemiku" są także większe i cięższe niż zazwyczaj, dlatego każda z nich jest sterowana przez przynajmniej dwóch aktorów.

- "Alchemik" jest nietypowym przedstawieniem dla Kubusia, bo tym razem jest on adresowany dla widzów dorosłych. - Bardzo liczymy na młodzież, studentów i wszystkich młodych duchem - powiedziała I. Dragan.

Premiera "Alchemika " odbędzie się 14 maja.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji