Artykuły

Szczecin. Mural dla Duczyńskiego

Akcją malowania muralu poświęconego postaci nieżyjącego już założyciela i szefa Teatru Kana, Zygmunta Duczyńskiego, rozpoczął się w Szczecinie festiwal sztuki "Spoiwa Kultury". Uczestniczy w nim ponad 70 twórców z najodleglejszych zakątków świata.

Zygmunt Duczyński to postać kultowa w szczecińskiej kulturze. Wymyślił, stworzył i przez wiele lat prowadził Teatr i Stowarzyszenie Kana. Ze spektaklem "Noc" zdobył główną nagrodę na festiwalu w Edynburgu. Był współautorem obecnej formy przeglądu teatrów "Kontrapunkt", zorganizował również festiwal, który początkowo był festiwalem artystów ulicy, a obecnie ma już dwunastą odsłonę jako "Spoiwa kultury".

- Duch Duczyńskiego cały czas jest obecny we wszystkich działaniach Kany. Realizujemy jego pomysły, jego wizję sztuki i jej roli w życiu miasta- powiedział PAP Dariusz Mikuła z Teatru Kana.

Ogromny mural powstaje na ścianie budynku przy ulicy Zygmunta Duczyńskiego, nieopodal teatru Kana. Maluje go długoletni przyjaciel Duczyńskiego, twórca scenografii do jego przedstawień, malarz i performer Andrzej Boj-Wojtowicz. Znajdą się na nim osobiste wspomnienia malarza o Duczyńskim oraz portrety artystów biorących udział w tegorocznych "Spoiwach".

Obserwując, jak powstaje obraz, można posłuchać nagrań z wypowiedziami Duczyńskiego na temat sztuki, artystów, Szczecina.

Mikuła przypomniał, że Duczyński powtarzał, iż artysta ma być odpowiedzialny za miejsce, w którym tworzy, i ludzi, dla których tworzy. Stąd jego głębokie związanie z miastem i inspirowanie ludzi do działań twórczych, w których sztuka wchodzi w "tkankę miasta" i działa na jego mieszkańców.

- Dla Zygmunta nic w sztuce nie było stałe, ostateczne. Podkreślał, że dzieło musi się rozwijać, ewoluować, stawiać coraz to inne wyzwania widzom - zaznaczył Mikuła.

Według niego, tegoroczne "Spoiwa" są właśnie festiwalem sztuk z całego świata, które często zaskakują nieznaną Europejczykom formą i przenikają się wzajemnie. Można będzie zobaczyć m.in. tradycyjny teatr hinduski i z wyspy Bali, których forma sięga tradycji sprzed setek lat, czy

obejrzeć przedstawienia awangardowych teatrów z Rosji. Będą wielkie przedstawienia plenerowe i kameralne realizacje teatralne. Mnisi buddyjscy będą wykonywać swoje pieśni z polskimi współczesnymi muzykami. Przygotowano kilkanaście koncertów, wystaw, akcji plenerowych i przedstawień teatralnych.

Festiwal potrwa do 9 lipca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji