Artykuły

Sopot. Zatańczą Leśmiana w plenerze

Sopocki Teatr Tańca zaprasza 10 lipca na premierowy spektakl plenerowy "Natura", z inspiracji poezją Bolesława Leśmiana, odbywający się w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 - Otwartego Kurortu Kultury.

Ideą spektaklu jest oddanie znaczenia i założeń filozoficznych poezji Leśmiana z uwzględnieniem trójkąta Natura - Bóg - Człowiek, buntu przeciwko mieszczaństwu i stagnacji, filozoficznych wędrówek w stronę Henriego Bergsona i Fryderyka Nietzsche, świata z pogranicza ballady i fantasy, w którym pobrzmiewa echo romantyzmu, a także symbolizm.

Choć dla poety stworzenie pierwotnego, ludowego mikrokosmosu było sposobem przedstawienia rozważań na temat stosunku natury i człowieka, jednostki i zbiorowości, sztuki i metafizyki, STT celowo rezygnuje z oczywistej "ludowości" na rzecz panteizmu i animalizmu wyrażającego się w niedosłownych postaciach (tancerze jako skrzyżowanie ludzi, zwierząt i roślin) oraz symbolizmu - rytm i melodyka wiersza mające wywoływać określony nastrój. Leśmian był wierny wymagającej konstrukcji sylabotonicznej, nadającej specyficzny rytm jego poezji, który jest też ważnym elementem spektaklu.

"Ciało me wklęte w korowód istnienia,

Wzruszone słońcem od stóp aż do głów,

Zna ruchy dziwne i znieruchomienia,

Które zeń w śpiewie przechodzą do słów []"

(Bolesław Leśmian ze zbioru "Dziejba leśna")

***

UWAGA!!!

Ze względu na plenerowy charakter spektaklu prosimy o zabranie ciepłych ciuchów, środków antykomarowych, karimatek / składanych krzesełek - według uznania.

PREMIERA: 10 lipca 2011 na tyłach Restauracji Harnaś (Sopot, ul. Moniuszki 9), godz. 22.00, przewidywany czas: 60 minut

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji