Artykuły

Poznań. Maltafestival od poniedziałku

Występy ponad 40 zespołów i ponad 90 wydarzeń, m.in. spektakli teatralnych i tanecznych, widowisk, koncertów i pokazów filmowych zaplanowali organizatorzy Maltafestival Poznań. Wydarzenie otworzy poniedziałkowy koncert Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej.

W ramach tegorocznego Maltafestival Poznań wystąpią takie gwiazdy jak Manu Chao, Portishead i Fleet Foxes. Tegoroczna edycja potrwa do 9 lipca, a jej tematem przewodnim jest wykluczenie.

- To zjawisko w dużej mierze idiomatyczne dla kultury zachodniej. Projekty stanowiące zrąb tegorocznego idiomu to artystyczne emanacje problemu wykluczenia, rozumianego jako stan istnienia, w którym może znaleźć się każdy z nas - powiedziała rzecznik prasowy festiwalu Anna Reichel.

W nurcie teatralnym festiwalu zaprezentuje się m.in. występująca wcześniej w Poznaniu Compagnia Pippo Delbono. Jak przypomniała Reichel, to powrót na Maltafestival jednego z najciekawszych europejskich twórców teatru. - "After the Battle" jest najnowszą produkcją Delbono, której premiera odbyła się 3 maja w Padwie. To spektakl będący autorskim wyobrażeniem o końcu mrocznych czasów przepełnionych kontrastami, przemocą, korupcją i kłamstwem oraz o tym, co dzieje się po bitwie - powiedziała.

Jan Fabre zaprezentuje w Poznaniu swoje najnowsze przedstawienie "Prometheus Landscape II", którego premiera miała miejsce w styczniu w Nowym Jorku. - Będzie to druga obecność tego wybitnego artysty na naszym festiwalu. Udział w spektaklu bierze polska aktorka - Katarzyna Makuch, która została wybrana spośród uczestników ubiegłorocznych maltańskich warsztatów mistrzowskich Fabre'a. Odwołując się do mitu prometejskiego artysta stawia pytanie o ludzką wolność, często dobrowolnie zarzucaną w ucieczce od własnych pragnień, autentyczności decyzji i relacji - powiedziała Reichel.

W Poznaniu zaprezentowane będą też przedstawienia m.in. Kornela Mundruczó, Gisele Vienne zespołu La Fura Dels Baus i grupy Deuxieme Groupe d'Intervention.

W programie tegorocznej edycji festiwalu znalazły się także dwa przedstawienia będące produkcjami przygotowanymi specjalnie na festiwal. Pierwszy z nich to "Egzamin" - spektakl teatru Usta Usta Republika, a drugi to performance "Autobus jedzie" autorstwa kolektywu Szyngiera/Jakimiak/Baumgart. Performance odbędzie się w dawnym budynku Szpitala Psychiatrycznego w Owińskach pod Poznaniem.

Widzowie będą też mogli zobaczyć projekt społeczno-artystyczny "Osadzeni" Teatru Ósmego Dnia, który do współpracy zaprosił osadzonych w poznańskim areszcie śledczym.

W ramach nurtu muzycznego Maltafestivalu, 5 lipca nad Jeziorem Malta na jedynym w Polsce koncercie wystąpi Manu Chao. Dzień później, w tym samym miejscu, po raz pierwszy w Polsce wystąpi trip-hopowa grupa Portishead, oraz nu-folkowy zespół Fleet Foxes.

Z jedynymi w Polsce koncertami, w Poznaniu prezentować się będzie amerykański zespół Young@Heart, składający się z artystów w wieku 70 i 80 lat. W klubie festiwalowym w Pasażu Kultury na Starym Rynku zagrają Hjatalin, Bloodgroup, Kiss Kiss Kiss, Hellow Dog, Architecture In Helsinki i Snowman.

W programie festiwalu znalazły się też m.in. imprezy Silent Disco, prezentacje filmów a także spektakle Polskiego Teatru Tańca i wydarzenia prezentowane w ramach cyklu Stary Browar Nowy Taniec na Malcie. W Starym Browarze pokazany zostanie m.in. spektakl "A+B=X" w choreografii Gillesa Jobina a także spektakle takich artystów jak Marysia Stokłosa, Anna's Kollektiv i Keith Henessy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji