Artykuły

Lublin. Premiera w Teatrze Andersena

Historia dwóch wróżek, jedna to Troska a druga jest posłanką Szczęścia, to wiecznie żywa metafory poszukiwania szczęścia. "Kalosze szczęścia" Hansa Christiana Andersena wystawia w sobotę lubelski teatr imienia duńskiego bajkopisarza.

"Młodsza nie była co prawda samym Szczęściem, ale jedną z pokojówek u jednej z dam dworu samego Szczęścia, i obnosiła drobniejsze jego dary po świecie. Starsza wyglądała ogromnie poważnie i surowo, była to bowiem Troska, ta zawsze osobiście załatwia swoje sprawy nie polegając na nikim; tylko wtedy wie, że załatwione są ściśle i sumiennie" - pisze Andersen rozpoczynając bajkę. Wróżka z dworu Szczęścia otrzymała pewne zadanie."- Muszę powiedzieć, że dzisiaj przypadają moje urodziny - rzekła. - Powierzono mi więc w celu uczczenia tego święta parę kaloszy, które mam wręczać ludziom. Kalosze mają tę cudowną własność, że człowiek, który je włoży, może się znaleźć w takim czasie i w takim miejscu, w jakim pragnie się znajdować. Każde życzenie w zakresie czasu i miejsca będzie natychmiast spełnione. Raz w życiu będzie naprawdę szczęśliwy. - Szczęśliwy! I ty wierzysz temu! - powiedziała Troska. - Jestem pewna, że będzie nieszczęśliwy i że będzie błogosławił tę chwilę, kiedy pozbędzie się kaloszy."

Rzecz dzieje się w Kopenhadze, ale wydarzyć może się wszędzie. Dlatego sławny polski film "Kalosze szczęścia" z 1958 roku umieścił akcję bajki w Krakowie, gdzie spotykają się dwie wróżki - Terencja i Felicja. Gdzie spotkają się wróżki z lubelskiej inscenizacji bajki Andersena, przekonamy się już 1 lipca na premierze sztuki.

"Kalosze szczęścia" to przepiękna baśń Andersena - rekomenduje teatr - dotykająca istoty szczęścia. Baśniowa inscenizacja" Kaloszy szczęścia" pozwoli nam przenosić się w miejscu i czasie. Poznawać ludzkie pragnienia i odpowiedzieć na pytanie czy tak naprawdę może nas uszczęśliwić spełnienie naszych marzeń.

Teatr im. Hansa Christiana Andersena zaprosił do wyreżyserowania bajki Ewę Piotrowską, absolwentkę Akademii Teatralnej w Białymstoku; w latach 2005-9 była dyrektorem artystycznym Teatru Maska w Rzeszowie, a od 2009 kieruje Teatrem "Baj" w Warszawie. Scenografię zaprojektowała Giedre Brazyte (Litwa), muzykę napisał Wojciech Błażejczyk. Prapremiera lubelska: 2 lipca 2011, godz. 17.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji