Artykuły

Warszawa. Zagraniczny Program Kulturalny Polskiej Prezydencji 2011

Rusza Zagraniczny Program Kulturalny Polskiej Prezydencji 2011, pod hasłem I, CULTURE, największy z dotychczas realizowanych przez Instytut Adama Mickiewicza program promocji polskiej kultury zagranicą.

Objęcie przez Polskę Prezydencji to niepowtarzalna, cywilizacyjna szansa zakomunikowaniu światu współczesnej Polski. Dlatego od lipca do grudnia 2011 nie tylko w Unii Europejskiej, ale także poza jej granicami - w sumie w 10 stolicach na całym świecie - prezentowanych będzie blisko 400 wydarzeń. Pozwolą one poznać Polskę jako kraj nowoczesny i unikatowy, o bogatej i kreatywnej kulturze współczesnej - kreatywne zagłębie Europy.

Polskie Przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej zainauguruje premiera opery "Król Roger" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Inscenizacji dzieła współczesnego polskiego kompozytora Karola Szymanowskiego podjął się wybitny brytyjski reżyser operowy David Pountney.

Również 1 lipca na dziedzińcu Teatru Narodowego w Londynie odbędzie się światowa premiera spektaklu "Planeta Lem" w reżyserii Pawła Szkotaka przygotowanego przez Teatr Biuro Podróży i Instytut Adama Mickiewicza specjalnie z okazji Polskiej Prezydencji. Spektakl pokazany zostanie 1 i 2 lipca w ramach Festiwalu Watch This Space, letniego festiwalu Teatru Narodowego w Londynie. Od lipca do września plac przed Teatrem na South Bank staje się miejscem dla publiczności, na którym prezentowane są brytyjskie i międzynarodowe spektakle. W tym samym miejscu 2 i 3 lipca odbędzie się brytyjska odsłona jednego z najbardziej zaskakujących projektów I, Culture - Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji - "I, culture puzzle. Warsztat nowoczesnego rzemiosła. Każdy może włączyć się w jego tworzenie - pod kierunkiem artystki Moniki Jakubiak i jej wolontariuszy uczestniczyć w akcji jako artysta i współtwórca dzieła - będzie można coś uszyć, przeszyć, kreatywnie przerobić fragment swojej garderoby a potem wykorzystać te rzeczy do stworzenia gigantycznej trójwymiarowej układanki.

Akcja animowana jest przez mieszkająca i tworząca w Londynie polską artystkę i projektantkę mody Monikę Jakubiak. W ciągu pół roku mieszkańcy 12 stolic (Berlin, Bruksela, Kijów, Kopenhaga, Londyn, Madryt, Mińsk, Moskwa, Paryż, Pekin, Tokio, Warszawa) uszyją wielki puzzle złożony z 12 wielkich kwadratów z wyszytym lokalnym wzorem. Wzór kwadratu z każdej stolicy będzie się łączył w innymi wzorami wykonanymi przez takie same grupy w pozostałych 11 stolicach. W efekcie powstanie gigantyczny puzzle układający się w I,CULTURE - hasło Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. Na jego uszycie zużytych zostanie cztery miliony centymetrów kwadratowych materiału, 600 metrów kwadratowych tkanin, 2 kilometry nici i 500 guzików. Akcje w kolejnych stolicach i powstawanie puzzla śledzić będzie można w Internecie. Pierwszy kwadrat powstał 14 maja w Noc Muzeów w Warszawie. W jego tworzeniu uczestniczyło prawie tysiąc osób. Zapraszamy na transmisję on-line na www.iam.pl 2 lipca w godz. 14.00-16.00 (I, culture Puzzle) i 21-22:30 Planeta Lem). Zainteresowanym redakcjom użyczamy też bezpłatnie kod do transmisji.

W Brukseli 1 lipca plenerowy koncert na Placu St. Croix. Zagrają Motion Trio ze String Quartet oraz węgierskim Zoltan Orosz Trio. Będzie to pierwszy z cyklu polskich koncertów prezentowanych w Centrum Flagey.

Od kilku dni w BOZAR w Brukseli można już oglądać wystawę "Power of Fantasy" przygotowana przez polskich (Andrzej Szczerski i Zofia Machnicka) i brytyjskiego (David Crowley) kuratorów. Wystawa prezentuje blisko 200 prac współczesnych polskich artystów inspirowane fantazją, wytworami wyobraźni, absurdem m.in. Katarzyny Kozyry, Olafa Brzeskiego, Robert Kuśmirowskiego, Wilhelma Sasnala, Jana Ziółkowskiego. Ich oryginalność podkreślają prace historyczne: Witkacego, Mehoffera, Kantora. Wg Jackie Wullschlager z Financial Times jest to "najlepsza wystawa sztuki współczesnej, jaką widziała w tym roku."

Nie jest to jedyna polska wystawa otwarta z okazji Polskiej Prezydencji - 1 czerwca Król Hiszpanii Juan Carlos i Prezydent Bronisław Komorowski otworzyli w Pałacu Krolewskim w Madryce wystawe "Złote czasy Rzeczypospolitej. Polska skarby i kolekcje artystyczne" prezentującej unikatowe zbiory z polskich kolekcji magnackich. Obie wystawy przygotowane zostały Muzeum Narodowe w Krakowie i Instytut Adama Mickiewicza.

Polskie projekty przygotowane w ramach Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 przez Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z polskimi i zagranicznymi partnerami prezentowane będą w najlepszych galeriach, scenach, klubach i festiwalach Brukseli, Paryża, Londynu, Berlina, Madrytu, Moskwy, Kijowa, Mińska, Pekinu i Tokio. Miejscach tak doskonale znanych publiczności, jak m.in. Bozar i La Monnaie w Brukseli, National Theater i Southbank Centre w Londynie, Martin Gropius Bau w Berlinie, Teatro Real w Madrycie. Ważną częścią programu są projekty wyłonione w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Polska Prezydencja Promesa 2011.

Trzon Zagranicznego Programu Kulturalny Polskiej Prezydencji 2011 tworzy 6 filarów, wśród nich ikony współczesnej polskiej kultury:

Karol Szymanowski, najwybitniejszy po Fryderyku Chopinie polski kompozytor. Po jego dzieła coraz częściej sięgają wybitni muzycy i twórcy operowi m.in Valery Giergiew, David Pountney, Mariusz Treliński. W programie koncertowe i kameralne wykonania utworów kompozytora, a także opera "Król Roger" - uważana za jedną z najważniejszych nowoczesnych oper początku XX wieku.

Stanisław Lem, nazwany przez "New York Times" J. S Bachem literatury XX wieku, a także w dużej mierze wizjoner i autor współczesnej cywilizacji. Główne wydarzenie programu to oparty na prozie Lema awangardowy, plenerowy spektakl Planeta Lem przygotowany przez Teatr Biuro Podróży. Lem to najczęściej tłumaczony polski pisarz, autor po którego chętnie sięgają również wybitni reżyserzy filmowi m.in Andriej Tarkowski, Steven Soderbergh (Solaris), czy Ari Folman, który rozpoczął właśnie zdjęcia do Kongresu futurologicznego.

Czesław Miłosz, jeden z czterech polskich laureatów literackiej Nagrody Nobla. Z okazji Prezydencji wydany zostanie wyjątkowy audiobook, na którym znajdą się wiersze Miłosza czytane kilkunastu językach przez gwiazdy światowego filmu i teatru. 2011 to też Rok Miłosza - pierwsza polska Prezydencja symbolicznie zbiega się z 100. rocznicą urodzin autora "Rodzinnej Europy".

Przewodnik do Polaków - cykl dokumentów w ciekawy i przewrotny sposób opowiadający o współczesnym polskim społeczeństwie. To najnowsza historia Polski i Polaków pokazana poprzez muzykę rockowa, modę, zabawy i zabawki, wyprawy himalaistyczne oraz obyczaje seksualne. Reżyserii jednego z nich podjął się nominowany do Oskara Bartek Konopka.

Interaktywny multimedialny projekt w przestrzeni publicznej I, Culture. Połączy uczestników w Berlinie, Brukseli, Kijowie, Kopenhadze, Londynie, Madrycie, Mińsku, Moskwie, Paryżu, Pekinie, Tokio, Warszawie. Animowani podczas kolejnych happeningów przez polską artystkę Monikę Jakubiak w każdym mieście stworzą gigantyczny kawałek puzzla z materiału. Powstawanie kolejnych puzzli i budowanie układanki śledzić będą internauci.

I, CULTURE Orchestra to unikatowe i nowatorskie przedsięwzięcie. Stworzą ją młodzi muzycy z Polski i krajów położonych na wschód od Unii Europejskiej: Ukrainy, Białorusi oraz m.in. Mołdawii, Armenii, Azerbejdżanu i Gruzji. Doświadczenia międzynarodowe w tworzeniu tego rodzaju zespołów np: West - Eastern Divan Orchestra udowadniają, że stwarzają nie tylko niepowtarzalną szansę na rozwój profesjonalny i nawiązanie kontaktów, ale mają też ogromny potencjał społeczny i polityczny.

Więcej o programie na portalu culture.pl, który na czas Prezydencji będzie oficjalnym serwisem prezentującym Krajowy i Zagraniczny Program Polskiej Prezydencji 2011.

Zagraniczny Program Kulturalny Polskiej Prezydencji 2011 jest koordynowany przez Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Instytutami Polskimi i Ambasadami RP oraz partnerami lokalnymi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji