Artykuły

Kraków. V Dni Tischnerowskie

"Człowiek wobec wartości" - to hasło V Dni Tischnerowskich, które rozpoczęły się w środę [4 maja] w Krakowie.

Piąty raz w Krakowie spotykają się naukowcy, publicyści, duchowni - kontynuatorzy myśli zmarłego przed kilku laty księdza i filozofa. Nie zabrakło oczywiście górali z Łopusznej. Imprezę w tym roku zorganizowały krakowskie uczelnie: Papieska Akademia Teologiczna, Uniwersytet Jagielloński, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna oraz wydawnictwo Znak.

Dni rozpoczęły się mszą w intencji patrona w kościele św. Anny i przeglądem filmów z cyklu "Myśl ks. prof. Józefa Tischnera dotycząca cierpienia" w PWST.

Dziś w ramach Tischnerowskiej majówki na Uniwersytecie Jagiellońskim odbędzie się sesja naukowa "Człowiek wobec wartości". Zakończy ją wykład abp. Józefa Życińskiego o dialogu współczesnej kultury i Kościoła. Na piątek zaplanowano dwie debaty: panel "Cierpienie i miłosierdzie w myśli Jana Pawła II i Józefa Tischnera" - z udziałem prof. Tadeusza Gadacza, prof. Karola Tarnowskiego, ks. prof. Tomasza Węcławskiego - i debatę "Religia i nauka". Ta ostatnia odbędzie się w ramach "Jaskini Filozofów", a o związkach religii z nauką rozmawiać będą dr hab. Barbara Chyrowicz, ks. prof. Michał Heller, profesorowie Łukasz Turski i Karol Woleński. W piątkowy wieczór studenci PWST pokażą program artystyczny "Słowo - to rzecz wielka".

Nie byłoby jednak Dni Tischnerowskich bez górali z Łopusznej. Będą grać i śpiewać na sobotniej majówce w ogrodach Znaku. Wtedy też poznamy nazwiska stypendysty Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu i laureatów Nagrody Miesięcznika i wydawnictwa Znak im. Józefa Tischnera. Dotychczasowymi jej laureatami byli m.in.: Ryszard Kapuściński, Jan Nowak-Jeziorański, prof. Barbara Skarga.

Szczegółowe informacje o Nagrodzie oraz Dniach Tischnerowskich 2005 na stronach: www.tischner.pl oraz www.znak.com.pl

Na zdjęciu: ks.prof. Józef Tischner.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji