Artykuły

Łódź. Ponad 100 imprez w ramach Letniego Festiwalu Sztuki

Ponad 100 wydarzeń kulturalnych, m.in. koncerty, przedstawienia teatralne i projekcje filmowe, znajdą się w programie Letniego Festiwalu Sztuki, który zaczyna się w piątek.

Imprezy odbywać się będą przez całe wakacje na łódzkich ulicach i w parkach. Jak podkreślali organizatorzy na poniedziałkowej konferencji prasowej, Letni Festiwal Sztuki jest multidyscyplinarną imprezą, podczas której każdy znajdzie coś dla siebie. Obok znanych od kilku lat atrakcji - jak Letnia Akademia Jazzu, Letnia Scena Forum, plenerowe projekcje filmowe - w wakacyjnym kalendarzu kulturalnym pojawią się nowe imprezy.

Festiwal rozpocznie 24 czerwca "Muzyczny Dialog" organizowany na głównej ulicy miasta - Piotrkowskiej - przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Na kilku scenach pojawią się zarówno amatorzy, jak i profesjonalni artyści grający od muzyki klasycznej, przez hip-hop, po rock i heavy metal.

Impreza ma ożywić główną ulicę miasta i pokazać bogactwo łódzkich kapel muzycznych. "W Łodzi mamy mnóstwo świetnych zespołów i chcielibyśmy na czterech małych scenach pokazać tych, którzy grają w Łodzi właściwie każdy rodzaj muzyki. Podstawową ideą jest jednak ożywienie ulicy Piotrkowskiej" - powiedział PAP dziennikarz muzyczny Sławomir Macias.

Podczas IV Letniej Akademii Jazzu w klubie Wytwórnia, która w tym roku odbywać się będzie pod hasłem "Tribute to Komeda", warsztaty poprowadzą i wystąpią m.in. Janusz Olejniczak, Leszek Możdżer i Tomasz Stańko.

Cykl koncertów Geyer Music Factory zdominowały w tym roku kobiety. Artystki zaprezentują się w repertuarze jazzowym, klasycznym i popowym, a na dziedzińcu Białej Fabryki wystąpią m.in. Dorota Miśkiewicz, Urszula Makosz, Krystyna Prońko i Monika Kuszyńska. Z kolei w ramach cyklu LDZ Alternatywa co tydzień w Fabryce Sztuki występować będą zespoły z krajowej sceny muzyki niezależnej.

W letnie soboty artyści pojawiać się będą także na tzw. Trawnikach Kultury, czyli miniaturowych scenach-murawach, które rozkładane będą w charakterystycznych punktach Piotrkowskiej. Koncerty uzupełniać będą wystawy plastyczne, fotograficzne i prezentacje videoclipów łódzkich artystów. Przewidziano też prezentacje muzyki i tańca ludowego w ramach Międzynarodowych Warsztatów Folklorystycznych oraz Kalejdoskopu Folkloru.

Lato w Łodzi to także plenerowe kina w ramach tzw. polówki. Projekcje odbywać się będą w Parku na Zdrowiu, Parku na Julianowie, na dziedzińcu Muzeum Kinematografii oraz na Rynku Starego Miasta.

W plenerze pojawi się także teatr. "Przyjaciele Teatru Nowego" ponownie wyjdą na ulice i podwórka, a teatr dla dzieci zawita w Parku Julianowskim w postaci "Wozu metafizycznego" Teatru Pinokio. Tradycyjnie Pinokio przygotowuje także dla najmłodszych wystawę lalek i scenografii, która prezentowana będzie w tym roku w Skansenie Centralnego Muzeum Włókiennictwa.

W każdy czwartek lipca i sierpnia kameralne spektakle teatralne i widowiska prezentowane będą na 13. Letniej Scenie Śródmiejskiego Forum Kultury.

- Być może dzięki temu programowi uda nam się ściągnąć do Łodzi turystów, aby zobaczyli, czym Łódź żyje, jaka jest naprawdę i wszyscy razem doprowadzimy do sytuacji, że nasze centrum będzie w okresie wakacyjnym żyło i będzie wyglądało pięknie i kolorowo - podkreśla koordynator festiwalu, Maciej Trzebieński.

Letni Festiwal Sztuki potrwa w Łodzi do 1 września. Wszystkie imprezy są finansowane przez Urząd Miasta, który przeznaczył na ich organizację 950 tys. zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji