Artykuły

Lublin. Miasto na finiszu ESK

Najbardziej medialnym miastem wśród pięciu polskich kandydatów, w kontekście ESK, jest Lublin! Czy to dobra wróżba przed wtorkowym werdyktem jury?

Co do ESK to oczywiście, że uczestnictwo w tym konkursie przyniosło już same pozytywy! Przede wszystkim zmianę nastawienia Polski do Lublina!!! (...) nikt nie dawał nam cienia szansy, nawet nie zaprzątano sobie głowy myślą o istnieniu jakiejkolwiek kultury, poza ludyczną, na wschodzie Polski. A jednak!!! Padł Poznań, padł Toruń, padła Łódź!" - to komentarz patsy_stone z forum "Gazety".

Do podobnego wniosku można dojść, czytając opublikowany właśnie raport spółki Press Service na temat tego, jak polskie media pisały o Europejskiej Stolicy Kultury od marca do maja. O Lublinie czytamy w raporcie, że "Czarny koń wyścigu o ESK 2016 rozpędził się najbardziej na finiszu konkurencji". Na 1013 artykułów o ESK najwięcej, bo aż 414, zostało napisanych właśnie o naszym mieście. Na drugim miejscu znalazły się Katowice z 348 publikacjami, a potem Warszawa. Wśród lubelskich gazet najwięcej artykułów na temat Europejskiej Stolicy Kultury ukazało się w "Gazecie Wyborczej Lublin".

O kandydaturze Lublina najwięcej napisano w prasie regionalnej, w przypadku mediów o zasięgu ogólnopolskim palma pierwszeństwa przypadła Warszawie, a dalej znalazły się Katowice i Lublin. Co ważne, zarówno w przypadku Lublina, ale też Katowic, przeważały publikacje o pozytywnym wydźwięku.

Jak obraz medialny miast przełoży się na wyniki konkursu, dowiemy się we wtorek. Ale autorzy raportu zauważają, że bez względu na wynik Lublin może się cieszyć z "rozgłosu medialnego, jaki zyskał w ostatnim czasie".

Kim są eksperci ESK

Od głosu tych trzynastu osób zależy, kto w 2016 roku będzie mógł się pochwalić prestiżowym tytułem Europejskiej Stolicy Kultury.

1. Constantin Chiriac z Rumunii, dyrektor Teatru Narodowego im. Radu Stanca w Sibiu.

2. Manfred Gaulhofer z Austrii, szef komisji selekcyjnej, obecnie prowadzi rodzinną firmę.

3. Danuta Glondys, dyrektorka Stowarzyszenia Willa Decjusza w Krakowie. Jest ekspertem Komisji Europejskiej w sprawie ESK z lat 2009-2017. Autorka dwóch książek o ESK.

4. Erna Hennicot-Schoepges z Luksemburga, była minister kultury, wieloletnia posłanka Izby Deputowanych.

5. Jeremy Isaacs z Anglii, producent telewizyjny, w latach 1987-1996 był dyrektorem Royal Opera House w Covent Garden.

6. Joanna Kiliszek, zastępca dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie.

7. Tadeusz Kowalski, dyrektor Filmoteki Narodowej, kieruje Pracownią Ekonomiki i Zarządzania Mediami w Instytucie Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim.

8. Michał Merczyński, menedżer kultury, twórca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta w Poznaniu. Dwukrotnie był ekspertem Programu Kultura 2007-2013. Autor scenariusza polskiej prezentacji artystycznej na Expo 2000.

9. Jacek Purchla, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Laureat Nagrody im. Profesora Aleksandra Gieysztora przyznawanej za działania na rzecz ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego.

10. Monika Smoleń, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

11. Elisabeth Vitouch z Austrii, była aktorka, przedstawicielka Komitetu Regionów.

12. Andreas Wiesand z Niemiec, dyrektor European Institute for Comparative Cultural Research.

13. Tadeusz Zielniewicz, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji