Artykuły

Wrocław. Picasso, Szymborska i inni a kradzież stulecia

Dziś premiera "40 tysięcy do tyłu - tajemnicy kradzieży stulecia" Teatru Ad Spectatores. To pierwszy z dwóch zapowiadanych na lato spektakli, dla których pretekstem jest obraz Pietera Breughla młodszego "Pejzaż zimowy z łyżwiarzami i pułapką na ptaki".

"Pejzaż..." przez lata znajdował się w magazynie Muzeum Narodowego. Od środy do 31ipca jest prezentowany w Galerii Sztuki Śląskiej XIV-XVI w.w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, a w przyszłym roku stanie się częścią stałej wystawy malarstwa europejskiego.

W spektaklu wyreżyserowanym przez Macieja Masztalskiego płótno gra główną rolę. Akcja toczy się w 1948 roku podczas Kongresu Intelektualistów we Wrocławiu. Podczas wizyty gości kongresu w Muzeum Narodowym Pablo Picasso otrzymuje od miejscowych dygnitarzy słynny obraz i egzemplarz powieści Zofii Nałkowskiej. W tym samym czasie 27-letni Stanisław Lem w towarzystwie Gabriela Garcii Marąueza, wówczas młodego dziennikarza z Kolumbii, próbuje dokonać zuchwałej kradzieży dzieła. Próbuje ją udaremnić Wisława Szymborska, poetka, która z uwagi na trudną sytuację życiową zatrudnia się w muzealnej szatni. W ochronie muzeum pracuje natomiast 17-letni Michaił Gorbaczow. Zagadką do rozszyfrowania dla widzówjest natomiast tożsamość muzealnego portiera, który marzy o filmowej karierze.

1 lipca premierę będzie miał drugi projekt Spectatorsów - "Pejzaż zimowy Breughla młodszego", widowisko teatralne inspirowane treścią obrazu.

"40 000 do tyłu", reżyseria Maciej Masztalski. Premiera dziś o godz. 20 w Muzeum Narodowym, plac Powstańców Warszawy 5, kolejne spektakle w sobotę i niedzielę o tej samej porze, wstęp 20 i 25 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji