Artykuły

Gdańsk. Jurorzy ESK 2016 wizytują miasto

Zwiedzanie Głównego Miasta, terenów Stoczni Gdańskiej, wizyta na Dolnym Mieście i Zaspie oraz rejs po Motławie - to tylko niektóre punkty wizyty w Gdańsku jurorów konkursu Europejska Stolica Kultury 2016. Od ich wrażeń zależą nasze szanse w tej rywalizacji.

Wyścig o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku nabrał ogromnego tempa. Po zeszłorocznym półfinale w grze zostało pięciu z jedenastu kandydatów: Gdańsk, Lublin, Katowice, Warszawa i Wrocław. Od ostatniego poniedziałku czterech - z w sumie trzynastu - jurorów odwiedza biorące udział w konkursie miasta. W najbliższy poniedziałek w Warszawie rozpoczną się finałowe prezentacje kandydatów. Miasto, które zdobędzie tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 poznamy już we wtorek 21 czerwca.

Przedstawiciele komisji selekcyjnej dziś pojawią się w Gdańsku. Będziemy ostatni - odwiedzili oni już Lublin, Warszawę, Katowice i Wrocław. W składzie delegacji znalazł się Niemiec prof. Andreas Wiesand, dyrektor European Institute for Comparative Cultural Research, Rumun Constantin Chiriac, wiceszef ESK 2007 w Sybinie, prof. Jacek Purchla, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie oraz Joanna Kliszek, wicedyrektor Instytutu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Odwiedzą oni m.in. gdańskie tereny dawnej Stoczni Gdańskiej, w tym działający tam Instytut Sztuki Wyspa. Zobaczą również Główne Miasto, ale też zaniedbane, rewitalizowane przez kulturę Dolne Miasto; atrakcją ma być rejs tramwajem wodnym z Nowego Portu na nabrzeże Motławy. Członkowie komisji selekcyjnej oficjalną część wizyty zakończą po godz. 19 na Zaspie, gdzie będzie odbywała się Noc Murali. Powinni tam pojawić się wszyscy mieszkańcy Trójmiasta, którzy popierają starania Gdańska o tytuł ESK 2016.

- Nie jest to wizyta turystyczna - zaznacza Sławomir Czarnecki z biura Gdańsk 2016. - Członkowie komisji spotykają się z szerokim przekrojem lokalnego środowiska - od biznesmenów, przez artystów, po mieszkańców miasta - które jest zaangażowane w projekt ESK. Odwiedzi też miejsca, w których miałyby się odbyć konkretne wydarzenia. Głównym celem wizyty komisji jest weryfikacja na miejscu naszych deklaracji. Jest ona, obok programu zawartego w aplikacji i poniedziałkowego finałowego przesłuchania, głównym elementem oceny kandydatury każdego z miast do tytułu.

Oficjalnie wizyta jurorów odbędzie się w godz. 10-21, jednak w tym przedziale jest zarezerwowany czas na posiłki oraz przerwa w ciągu dnia. - W sumie pozostaje nam na zaprezentowanie się siedem i pół godziny - mówi Czarnecki z biura Gdańsk 2016. - Bierzemy pod uwagę to, że jesteśmy piątym miastem z kolei i członkowie komisji mogą być zmęczeni. Choć i tak chcemy im pokazać naprawdę dużo: mamy napięty, szczegółowo dopracowany harmonogram. Najbardziej obawiamy się rzeczy, na które nie mamy wpływu, chociażby pogody.

Jurorzy będą nocować w Gdańsku, nie jest więc wykluczone, że już po godz. 21 wyruszą na indywidualne zwiedzanie miasta.

Tydzień komisji

Poniedziałek: Lublin

Spacer komisji po Lublinie prowadził przede wszystkim szlakiem instytucji kultury: jurorzy odwiedzili tam m. in. Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN, Warsztaty Kultury czy Muzeum Lubelskie. Nasi goście zobaczą też kaplicę św. Trójcy, salę Unii Lubelskiej w klasztorze Dominikanów i Trybunał Koronny. Wieczorem wzięli udział w widowisku plenerowym na placu Litewskim.

Wtorek: Warszawa

W trakcie wizyty w Warszawie komisja wjechała na sam szczyt Pałacu Kultury i Nauki, przejechała się metrem, odwiedziła Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, nową siedzibę Sinfonii Varsovii, Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego oraz Soho Factory. W poniedziałek komisja odwiedzi stolicę w komplecie i rozpocznie w Łazienkach finałowe przesłuchania kandydatów.

Środa: Katowice

Tu komisja oglądała przede wszystkim architekturę: zabytkowe osiedle robotnicze dla górników Nikiszowiec, Griszowiec - kolejną dzielnicę robotniczą, jednak pełną zieleni - oraz modernistyczne budynki w centrum miasta. Jurorzy odwiedzili także Galerię Czas, Kwartale Kultury na terenie byłej kopalni " Katowice ", Rondo Sztuki oraz przespacerowali się deptakiem ul. Mariackiej.

Czwartek: Wrocław

Eksperci odwiedzili we Wrocławiu plac budowy Narodowego Forum Muzyki, Dzielnicę Czterech Świątyń, Synagogę Pod Białym Bocianem, Pasażu Pokoyhof, Domek Miedziorytnika, wpisaną na listę UNESCO, ciągle remontowaną Halę Stulecia. Pojechali też tramwajem do zaniedbanej dzielnicy Nadodrze.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji