Artykuły

Warszawa. Czytanie "Orestesa" Eurypidesa

Laboratorium Dramatu zaprasza - w poniedziałek 20 czerwca 2011 o godzinie 19:00 - na czytanie "Orestesa" Eurypidesa, które wyreżyseruje Waldemar Raźniak. Wstęp wolny.

Występują m.in. Weronika Nockowska, Grzegorz Kwiecień, Michał Breitenwald

Po czytaniu odbędzie się dyskusja z udziałem filologa klasycznego dr Jana Kucharskiego, psychiatry dr Cezarego Żechowskiego i dramatopisarza Tadeusza Słobodzianka.

Dramat odwołujący się do mitów trojańskich. Orestes syn króla Agamemnona razem z siostrą Elektrą postanawiają pomścić śmierć ojca zamordowanego przez Klitajmestrę i Ajgistosa.

Czytanie odbywa się w ramach cyklu "Toksyczna rodzina antyczna", który przedstawia podstawowe mity eksploatowane w tragedii greckiej - tebański i trojański - w kontekście związków rodzinnych. Pojęcie toksyczności dla określenia wyniszczających emocjonalnie i fizycznie związków, zarówno rodzinnych jak i nierodzinnych, wprowadziła dwudziestowieczna psychologia. Przy zastosowaniu tego pojęcia do odczytania sytuacji bohatera tragedii antycznej otwiera się nowa perspektywa czytania tych dramatów, w których to nie klątwa rządzi człowiekiem, lecz człowiek klątwą.

Organizacja w ramach projektu "Źródła w Laboratorium Dramatu" współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Laboratorium Dramatu

ul. Olesińska 21 / ul. równoległa do ul. Madalińskiego/

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji