Artykuły

Krasnogruda. Kulturalna inauguracja prezdencji w dworku rodziny Miłoszów

30 czerwca w dawnym majątku rodziny Czesława Miłosza w Krasnogrudzie otwarte zostanie Międzynarodowe Centrum Dialogu. Impreza z udziałem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego zainauguruje cykl wydarzeń kulturalnych związanych z polską prezydencją.

Organizatorzy podkreślali w czwartek na konferencji prasowej w Białymstoku, że będzie to przeddzień, czyli "wigilia" polskiej prezydencji w UE. Impreza w Krasnogrudzie jest pierwszą w Krajowym Programie Kulturalnym polskiej prezydencji.

Międzynarodowe Centrum Dialogu, które będzie mieściło się w odrestaurowanym dworku rodziny Czesława Miłosza, ma być unikalną placówką w Europie, służącą upowszechnianiu dialogu międzykulturowego.

30 czerwca odbędzie się tam "Europejska Agora", impreza objęta patronatem UNESCO. W jej ramach wybitni filozofowie, artyści i poeci z Polski i Litwy będą dyskutować o współczesnej Europie, nawiązując do książki Miłosza "Rodzinna Europa".

Artyści, którzy wezmą udział w spotkaniu, przygotowują oratorium inspirowane wierszem Miłosza "Powrót". Zostanie też otwarta wystawa poświęcona życiu noblisty, m.in. jego europejskim wędrówkom oraz paryskiej emigracji. 1 lipca rozpocznie się dwudniowy sympozjon "Wizje Rodzinnej Europy", z udziałem badaczy m.in. z Polski, Litwy i Stanów Zjednoczonych.

Centrum zostało stworzone przez fundację i ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach. Ideę stworzenia takiej placówki wspierał też od początku Czesław Miłosz.

Jak poinformował na konferencji prasowej szef "Pogranicza" Krzysztof Czyżewski, otwarcia dokona prezydent Bronisław Komorowski, w wydarzeniu wezmą też udział m.in. minister kultury Polski Bogdan Zdrojewski, minister kultury Litwy Arunas Gelunas oraz wiceminister spraw zagranicznych tego kraju Egidijus Meilunas.

- To właśnie z Podlasia idzie w Polskę i Europę sygnał, że mamy nie tylko bogate tradycje dialogu w naszym regionie: historyczne i współczesne, ale chcemy z tego uczynić współczesną kompetencję europejską dialogu międzykulturowego. Tego, co Miłosz nazywał "tkanką łączną" - powiedział Czyżewski.

Dodał, że chce, aby placówka w Krasnogrudzie była "mostem w świecie, który rozpada się na odrębne kultury, odrębne wyspy i ma coraz więcej problemów z życiem razem, wspólnotą i z integracją".

Dwór w Krasnogrudzie przed wojną należał do rodziny Czesława Miłosza. Położony jest w starym parku, na skarpie opadającej do jeziora, przy granicy Polski i Litwy.

Poeta przebywał w Krasnogrudzie w okresie międzywojennym u swoich krewnych ze strony matki. Spędzał tam większość swych gimnazjalnych i uniwersyteckich wakacji, pisał wiersze. Po latach emigracji kilka razy powrócił do Krasnogrudy.

Aż do połowy ubiegłego stulecia, z nieznacznymi elementami przebudowy z pierwszej połowy XIX wieku, dwór w Krasnogrudzie trwał niezmieniony. Pozbawiony jednak w okresie powojennym opieki, ulegał stopniowej dewastacji.

W ramach rewitalizacji zniszczony drewniany dwór rozebrano i budowano od nowa. W centrum będzie działało muzeum Miłosza, sale wystawowe, pomieszczenia administracyjne i gospodarcze oraz pracownie artystyczne i rzemieślnicze służące do pracy z młodzieżą, m.in. warsztatom artystycznym.

Dworek i jego otoczenie odrestaurowano dzięki pieniądzom z tak zwanych funduszy norweskich (Norweski Mechanizm Finansowy) oraz z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To łącznie 1,6 mln euro. Obiekt jest w wieloletniej dzierżawie sejneńskiej fundacji Pogranicze.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji